Trwają próby morskie żaglowca El-Mellah, zbudowanego przez stocznię Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. W środę 19 lipca algierska fregata po raz pierwszy postawiła żagle.
El-Mellah od soboty przebywa na wodach Zatoki Gdańskiej, gdzie odbywa pierwsze po wyjściu ze stoczni manewry. Ma już za sobą próby silnika, po których przyszedł czas na sprawdzenie takielunku. Pierwsze stawianie żagli w warunkach morskich miało miejsce w środę 15 lipca. Z pokładu osobiście nadzorował je projektant żaglowca – inżynier Zygmunt Choreń.
Większy od Daru Młodzieży
Kadłub jednostki zwodowano 7 listopada 2015 roku. Początkowo zakładano, że budowa zakończy się jeszcze w 2016 roku, termin ten okazał się jednak zbyt optymistyczny. Okręt nosi nazwę El-Mellah, co po arabsku znaczy „żeglarz” lub „nawigator”. Jego długość wraz z bukszprytem wynosi 110 metrów, czyli o ponad metr więcej w porównaniu z naszym Darem Młodzieży. Imponować może zwłaszcza wysokość stalowych masztów, z których najwyższy, licząc od linii wody, ma 54 metry. To dokładnie tyle samo, jak u największego pływającego obecnie żaglowca – Royal Clippera. Co ciekawe, trzeci maszt nowo wybudowanej fregaty służy jednocześnie jako komin. W ten sposób projektantom udało się uniknąć uciążliwego dla załogi i szpecącego statek odprowadzania spalin poprzez, umieszczone na poziomie pokładu, boczne wydechy. Dzięki trzem tysiącom metrów kwadratowych łącznej powierzchni żagli, przy wietrze o sile 6 stopni w skali Beauforta, fregata popłynie z prędkością około 17 węzłów. Przeprowadzane właśnie próby mają na celu zweryfikowanie tego założenia projektantów.

Rufa jak u luksusowego wycieczkowca
Na pokładzie El Mellaha szkolić się będą kadry dla dynamicznie rozwijającej się w ostatnich latach Marynarki Wojennej Algierii. W 222-osobowej załodze znajdzie się miejsce dla 120 kadetów, w tym 40 kobiet, co może nieco dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że Algieria to kraj muzułmański. Żaglowiec ma dynamiczną linię, a okrągła rufa z trzema otwartymi pokładami przypomina nieco luksusowe statki wycieczkowe. Takie jednak było życzenie zamawiającego, ponieważ oprócz szkoleniowych, jednostka będzie też spełniać funkcje reprezentacyjne. To właśnie na rufie podejmowani będą najważniejsi goście.
Dzięki zastosowaniu sterów strumieniowych na dziobie i na rufie, manewrowanie żaglowcem będzie stosunkowo łatwe – w przeciwieństwie do stawiania żagli, które ma się odbywać tak, jak na dawnych żaglowcach. W tej dziedzinie przyszli algierscy kadeci będą musieli polegać wyłącznie na sile swoich mięśni. Jak pokazuje praktyka, to znakomity sposób na doskonalenie umiejętności pracy zespołowej i kształtowanie niezłomności charakteru.
Dzieło Chorenia – ojca żaglowców
Autorem koncepcji i projektu technicznego jednostki jest gdański inżynier Zygmunt Choreń, nazywany „ojcem żaglowców”. W swoim dorobku ma ponad 20 jednostek napędzanych wiatrem. Wśród nich tak słynne, jak „Alexander von Humboldt”, Fryderyk Chopin, Mir czy Dar Młodzieży, którego rozwinięciem jest projekt algierskiej fregaty. Modyfikacji w stosunku do pierwowzoru jest zbyt dużo, by jednostki określić mianem siostrzanych. Podobieństwa jednak widoczne są już na pierwszy rzut oka i nie ograniczają się tylko do takielunku i białego koloru kadłuba.

Załogę szkoli Akademia Morska w Gdyni
Pierwsza załoga El-Mellaha przeszła gruntowanie szkolenie w Akademii Morskiej w Gdyni. Edukacja 80 osób trwała 6 miesięcy. Oprócz części teoretycznej, obejmowała też kilkutygodniowy rejs na Darze Młodzieży, flagowym statku gdyńskiej uczelni. W najbliższych tygodniach Afrykańczycy będą mieli okazję ćwiczyć już na swoim żaglowcu, tak by go dobrze poznali przed wyjściem w dziewiczy rejs do kraju. Algierczycy za punkt honoru postawili sobie doprowadzenie wybudowanego w Gdańsku żaglowca do portu macierzystego własnymi siłami – bez pomocy polskich szkoleniowców.
Tysięczny statek z Remontowej
Warto wspomnieć, że algierska fregata była dokładnie tysięczną jednostką zwodowaną przez stocznię Remontowa Shipbuilding, znaną wcześniej jako Stocznia Północna. To obecnie największa polska stocznia produkcyjna. W ramach prywatnej grupy kapitałowej Remontowa Holding oprócz niej działa kilkadziesiąt spółek specjalizujących się w remontach statków i produkcji wyposażenia okrętowego.
Krzysztof Romański
19.07.2017 r.
Zobaczcie naszą fotorelację z prób morskich fregaty El-Mellah: