Pierwszy etap Tall Ships Races zakończony. Jak wypadły polskie żaglowce?

Za nami pierwszy etap tegorocznych regat The Tall Ships Races. Wyścig w klasie A wygrał norweski Statsraad Lehmkuhl. Z polskich jednostek najlepiej wypadł Fryderyk Chopin, który zajął drugie miejsce.

 

Trasa pierwszego etapu TSR wiodła z okolic Aalborga w Danii do Fredrikstad w Norwegii przez wody cieśniny Skagerrak. Flota wystartowała 7 lipca, spotykając po drodze słabe i zmienne wiatry. Takie warunki wymagały od kapitanów przemyślanej strategii, a od załóg sporego wysiłku związanego z częstymi zmianami kursu. Organizująca regaty brytyjska Sail Training International zdecydowała się skrócić wyścig, tak żeby wszystkie jednostki mogły na czas dopłynąć na zlot do Fredikstad (to drugie „tolszipy” w tym mieście – pierwsza wizyta miała miejsce w 2005 roku). Dlatego trasę ostatecznie zamknięto 10 lipca o godz. 9.00. Na ten moment wyniki rywalizacji w klasie A, w której ścigają się największe żaglowce, po uwzględnieniu przeliczników wyrównujących szanse, wyglądała następująco:

 1. Statsraad Lehmkuhl (Norwegia)
 2. Fryderyk Chopin (Polska)
 3. Oosterschelde (Holandia)
 4. Eendracht (Holandia)
 5. Christian Radich (Norwegia)
 6. Shabab Oman II (Oman)
 7. Sorlandet (Norwegia)
 8. Cisne Branco (Brazylia)
 9. Dar Młodzieży (Polska)
 10. Shtandart (Rosja)
 11. Gulden Leeuw (Holandia)
 12. Pogoria (Polska)
 13. Wylde Swan (Holandia)
 14. Europa (Holandia)
 15. Alexander von Humboldt II (Niemcy)
 16. Loa (Dania)
 17. Cuauhtemoc (Meksyk)
 18. Thalassa (Holandia)
 19. Roald Amundsen (Niemcy)

  Morgenster (Holandia) – wycofał się
  Lord Nelson (Wielka Brytania) – wycofał się

 

 

W klasie B, grupującej żaglowce o tradycyjnym, gaflowym takielunku i długości całkowitej nie większej niż 40 metrów, ścigało się 19 jednostek. W tej grupie nie było żadnego polskiego reprezentanta. Wygrała Christiania z Norwegii przed brytyjskim Maybe i Gratitude ze Szwecji. Wśród jachtów klasy C świetnie spisały się jednostki z Polski. Wygrała Koalicja (kapitan Krzysztof Skrzypczyński), przed Darem Szczecina pod komendą kapitana Wojciecha Maleiki. W klasie D na czwartym miejscu sklasyfikowano jacht Bies, który prowadził Wojciech Kaczor.

 

Drugi etap regat odbędzie się na trasie Bergen – Aarhus. Start zaplanowano w samo południe w czwartek 25 lipca.

 

Krzysztof Romański

10.07.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Valery Vasilevsky

Dodaj komentarz