Co się odwlecze, to nie uciecze. Magda Makowska miała zostać pierwszą kobietą w randze przewodniczącego The Tall Ships Races już w ubiegłym roku, regaty jednak z powodów pandemicznych odwołano. Tym razem nic już nie stoi na przeszkodzie, by Polka poprowadziła drugi etap tegorocznej edycji z Antwerpii do Aalborga.
Krzysztof Romański, 24.07.2022 r.
The Tall Ships Races to impreza z 66-letnią historią. Jej pierwsza odsłona miała miejsce w 1956 roku. Aż trudno uwierzyć, że przez wszystkie te lata, jeszcze nigdy na czele regat nie stała kobieta. Sytuacja miała się zmienić w 2021 roku, jednak regaty nie doszły do skutku z uwagi na koronawirusa. W tym roku żaglowce wróciły do ścigania, a przewodniczącą drugiego etapu The Tall Ships Races została Magda Makowska.
W świecie wielkich żagli 35-letnia Polka nie jest osobą anonimową. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marketingu Sportu Copenhagen Business Academy, niegdyś była najmłodszym polskim kapitanem żaglowca. W 2009 roku, prowadząc jacht Sharki, wraz z załogą zdobyła prestiżowe STI Friendship Trophy – nagrodę przyznawaną w wyniku tajnego głosowania kapitanów wszystkich uczestniczących w regatach jednostek. Rok później została przez Sail Training International uznana młodym żeglarzem roku. W 2014 roku powierzono jej funkcję oficera komunikacyjnego podczas Black Sea Tall Ships Regatta. Przez wiele lat pełniła wiodącą rolę w młodzieżowych strukturach STI (Youth Council), a od niedawna dołączyła do zarządu Tall Ships Races International Ltd.

– To dla mnie wielki zaszczyt. Propozycję pokierowania wyścigiem dostałam jeszcze w 2018 roku. Miałam zostać chairmanem, a zostałam chairperson – bo, o czym dowiedziałam się niedawno, jestem pierwszą kobietą w historii na tym stanowisku. Stąd i nazwa funkcji wymagała zmiany – śmieje się Magda Makowska.
Pierwszym oficjalnym zadaniem nowej przewodniczącej było wręczenie nagród za uliczną paradę zlotu w Antwerpii. Nie obyło się bez polskich akcentów, bo nagrodę dla najlepiej prezentującej się załogi odebrał komendant Daru Młodzieży Rafał Szymański, zaś dowódca ORP Iskra Michał Rębiś otrzymał wyróżnienie najlepsze wejście do portu.