Fregata Dar Młodzieży pod pełnymi żaglami

Akcja ratownicza z udziałem Daru Młodzieży

Trwa drugi etap regat The Tall Ships Races 2022 na trasie z Antwerpii do Aalborga. Ścigający się w klasie A Dar Młodzieży wziął udział w akcji udzielania pomocy załogantce jachtu Tornado.  

Krzysztof Romański, 30.07.2022 r.

 

 

Regaty The Tall Ships Races odbywają się w tym roku na Morzu Północnym. I choć na początku drugiego etapu wiatru było jak na – nomen omen – lekarstwo, 17-letnia ukraińska żeglarka, płynąca na pokładzie jachtu Tornado z Jacht Klubu Marynarki Wojennej zmagała się z silną chorobą morską. Z czasem sytuacja stała się poważna – załogantka była odwodniona i osłabiona, dlatego kapitan Artur Pierzyński zdecydował się wezwać pomoc. Na ratunek pospieszył Dar Młodzieży. Komendant Rafał Szymański zdecydował o natychmiastowym wysłaniu łodzi po chorą. Po pokonaniu 7 mil przejęto żeglarkę i 50 minut później znalazła się ona pod opieką lekarza „białej fregaty”. Po przyjęciu leków stan chorej poprawił się, ale pozostaje ona pod czujnym okiem doktora. Jej powrót do załogi Tornado nie jest planowany przed zakończeniem regat.

 

Gdy tylko jej stan zdrowia poprawi się, jako nowa załogantka dołączy do wachty studentów II roku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy odbywają na „Darze” praktykę – informuje Bartosz Tobieński, rzecznik gdyńskiej uczelni, która jest armatorem żaglowca.

 

Przypomnijmy, w pierwszym etapie The Tall Ships Races 2022 Dar Młodzieży przypłynął na metę jako trzeci żaglowiec klasy A, jednak ostatecznie, po zastosowaniu przelicznika, został sklasyfikowany na szóstym miejscu (więcej o rezultatach TSR pisaliśmy tutaj). Szanse na powtórzenie tego wyniku w drugim etapie są niewielkie, także ze względu na udział w akcji ratowniczej.

 

Krzysztof Romański

30.07.2022 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz