Holenderski szkuner urejony Oosterschelde pod pełnymi żaglami

Drugi etap The Tall Ships Races dla Oosterschelde

Holenderski szkuner urejony Oosterschelde wygrał drugi etap The Tall Ships Races 2022 wśród żaglowców klasy A. Jak spisały się polskie jednostki?

 

Krzysztof Romański, 3.08.2022 r.

 

Drugi etap tegorocznych regat The Tall Ships Races z Antwerpii do Aalborga (a właściwie spod wybrzeży Wielkiej Brytanii do Skagen, bo tak w tym roku ustawiono linię startu i mety) stał pod znakiem braku wiatru. Zmagania miejscami przypominały wyścigi żółwi. W gronie największych żaglowców najszybciej na metę przypłynął indyjski bark Tarangini. Hindusi zgłosili jednak użycie silnika, powołując się na punkt 21.3 regulaminu, który przewiduje taką możliwość ze względów bezpieczeństwa. Zapewne wpłynie to na ostateczne wyniki, które zostaną ogłoszone w czwartek 4 sierpnia. Na razie, po zastosowaniu przeliczników, klasyfikacja przedstawia się następująco:

 1. Oosterschelde (Holandia)
 2. Tarangini (Indie)
 3. Roald Amundsen (Niemcy)
 4. Fryderyk Chopin (Polska)
 5. Shabab Oman II (Oman)
 6. Morgenster (Holandia)
 7. Alexander von Humboldt II (Niemcy)
 8. Thalassa (Holandia)
 9. Loa (Dania)
 10. Gulden Leeuw (Holandia)
 11. Eendracht (Holandia)
 12. Wylde Swan (Holandia)
 13. Iskra (Polska)
 14. Dar Młodzieży (Polska)

 

Wszystko wskazuje na to, że czwarte miejsce Fryderyka Chopina wystarczy do obrony pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej za oba etapy (o wynikach pierwszego etapu pisaliśmy tutaj). Tym samym szczeciński bryg wygra regaty The Tall Ships Races i zdobędzie Cape Horn Trophy (przyznawaną dla najlepszego żaglowca w klasie A we wszystkich etapach regat w danym roku) po raz czwarty w swojej historii (wcześniej w latach: 2012, 2015, 2019).

 

To był trudny wyścig. Potwierdziła się zasada, że słabsze wiatry premiują żaglowce z lepszymi przelicznikami. W końcówce musiałem odpuścić ściganie się z Shababem Omanem i skupić się na pilnowaniu naszego największego konkurenta do zdobycia Cape Horn Trophy – Oosterschelde – mówi Bartłomiej Skwara, kapitan Fryderyka Chopina.

 

W klasie B zwyciężył austriacki jacht Aglaia z portem macierzystym w Wiedniu (!), przed norweskim weteranem Christianią (z 1885 roku) oraz duńskim Jensem Krogh. W klasyfikacji jachtów (klasa C) najlepszy okazał się polski Belfer, który wyprzedził belgijski Safetinghe i niemiecki Esprit. Klasę D wygrała duńska Tara przed belgijskim Op Stock 3 i holenderską Uranią.

 

 

AKTUALIZACJA, 5 sierpnia 2022 r.

 

Indyjski żaglowiec Tarangini ostatecznie podjął decyzję o wycofaniu się z regat. Końcowa klasyfikacja drugiego etapu The Tall Ships Races 2022 w klasie A przedstawia się więc następująco:

 1. Oosterschelde (Holandia)
 2. Roald Amundsen (Niemcy)
 3. Fryderyk Chopin (Polska)
 4. Shabab Oman II (Oman)
 5. Morgenster (Holandia)
 6. Alexander von Humboldt II (Niemcy)
 7. Thalassa (Holandia)
 8. Loa (Dania)
 9. Gulden Leeuw (Holandia)
 10. Eendracht (Holandia)
 11. Wylde Swan (Holandia)
 12. Iskra (Polska)
 13. Dar Młodzieży (Polska)

 

Krzysztof Romański

3.08.2022 r.
Zdjęcie w nagłówku: z archiwum żaglowca Oosterschelde

Dodaj komentarz