Regaty Kapitanów w Rewie

Regaty Kapitanów Żaglowców w Rewie

Na co dzień dowodzą wielkimi żaglowcami i mają pod sobą liczne załogi. 19 września w Rewie przesiedli się do niewielkich 5,5-metrowych łódek klasy Puck, by wyłonić najlepszego spośród siebie. Kto wygrał Regaty Kapitanów i zdobył Puchar Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni?

 

Impreza to pomysł Janusza Frąckowiaka, twórcy Yacht Clubu Rewa. Regaty patronatem objął rektor obchodzącego stulecie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który również ufundował nagrody. W zawodach wzięło udział 12 trzyosobowych załóg dowodzonych przez kapitanów polskich żaglowców. W szranki stanęli m.in. komendant Daru Młodzieży Rafał Szymański, kapitan Fryderyka Chopina Bartłomiej Skwara, kapitan Daru Szczecina i Kapitana Głowackiego Wojciech Maleika, wielokrotny kapitan Pogorii Wiktor Leszczyński, Jerzy Rakowicz, który prowadził takie jednostki jak Pogoria, Gedania i Fryderyk Chopin, czy Jerzy Idzikowski, niegdyś kapitan Oceanii, Mira (podczas prób morskich) i Zawiszy Czarnego. W regatach płynął też inżynier Zygmunt Choreń, słynny gdański projektant zwany ojcem żaglowców oraz Tomasz Magda (Kapitan Głowacki), Sławomir Rudnicki (Zawisza Czarny), Michał Rębiś (ORP Iskra), Tomasz Kosiewicz (Zawisza Czarny), Krzysztof Januszewski (Morska Służba Ratownicza SAR, Zawisza Czarny).

 

Kapitanowie musieli szybko przyzwyczaić się do ograniczonej przestrzeni. Łodzie klasy Puck mają niewiele ponad 5,5 metra długości całkowitej i bez mała 2 metry szerokości. Wyzwaniem było też opanowanie dużo mniejszej niż na żaglowcach powierzchni ożaglowania. Na Puckach, które są slupami bermudzkimi, do dyspozycji są dwa żagle o łącznej powierzchni 14,3 m kw.

 

W sobotnie przedpołudnie na Zatoce Puckiej dominowały słabe wiatry. W takich warunkach liczyły się technika, taktyka, ale przede wszystkim… waga załogi. Lżejsze łódki przy niewielkich podmuchach płynęły nieco szybciej. Ostatecznie udało się rozegrać tylko dwa z trzech zaplanowanych wyścigów. W obu najlepszym okazał się kapitan Bartłomiej Skwara. Dwukrotny zwycięzca The Tall Ships Races na Fryderyku Chopinie (w latach 2015 i 2019) udowodnił, że ma patent na wygrywanie i świetnie radzi sobie także na małych jachtach. Drugie miejsce zajął Sławomir Rudnicki, który w swojej karierze prowadził m.in. Zawiszę Czarnego, Zjawę IV oraz liczne polskie wyprawy polarne. Na najniższym stopniu podium stanął Wojciech Maleika, kolejny kapitan, który ma na koncie triumfy w The Tall Ships Races (epickie zwycięstwo na Kapitanie Głowackim w klasie A w 2014 roku i na Darze Szczecina w klasie C w 2019 roku).

 

Kapitan Bartłomiej Skwara - triumfator regat
Kapitan Bartłomiej Skwara – triumfator regat / fot. Krzysztof Romański

 

Zawsze startujemy po to, by wygrać, dlatego cieszę się z tego zwycięstwa, tym bardziej że był to mój pierwszy kontakt z klasą Puck. Nasza taktyka okazała się trafna. Zakładaliśmy, że będzie silniej wiało z prawej strony i tak było – mówił szczęśliwy zdobywca pucharu za pierwsze miejsce Bartłomiej Skwara.

Wszyscy uczestnicy podkreślali dobrą organizację i przyjazną atmosferę zawodów. Liczą też na kolejne edycje.

Naszym celem jest podwojenie liczby kapitanów biorących udział w regatach za rok, a za trzy lata chcemy tu mieć pięćdziesięciu uczestników – deklaruje inicjator imprezy Janusz Frąckowiak.

 

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się na terenie Yacht Clubu Rewa, w pobliżu nowo wybudowanego bosmanatu. Wszyscy kapitanowie odebrali pamiątkowe dyplomy, a pierwsze trzy ekipy otrzymały okazałe puchary, które wręczał nowy rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Adam Weintrit.

 

Ostateczna kolejność Regat Kapitanów o Puchar Rektora Uniwersytetu Morskiego:

 1. Bartłomiej Skwara (Fryderyk Chopin)
 2. Sławomir Rudnicki (Zawisza Czarny)
 3. Wojciech Maleika (Kapitan Głowacki, Dar Szczecina)
 4. Jerzy Rakowicz (Pogoria, Gedania)
 5. Jerzy Idzikowski (Oceania, Mir, Zawisza Czarny)
 6. Rafał Szymański (Dar Młodzieży)
 7. Tomasz Kosiewicz (Zawisza Czarny)
 8. Zygmunt Choreń
 9. Wiktor Leszczyński (Pogoria)
 10. Krzysztof Januszewski (Zawisza Czarny)
 11. Tomasz Magda (Kapitan Głowacki)
 12. Michał Rębiś (Iskra)

 

Krzysztof Romański

19.09.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

 

Zobaczcie naszą relację z Regat Kapitanów:

Dodaj komentarz