Zlot żaglowców Sail Bremerhaven

Sail Bremerhaven i Hanse Sail odwołane

Dwie wielkie imprezy w Niemczech zaplanowane na sierpień nie odbędą się. Powód? Oczywiście koronawirus.

 

Pandemia Covid-19 zmusza organizatorów do przekładania bądź odwoływania kolejnych imprez masowych. Do tej pory zmiany dotyczyły raczej wydarzeń planowanych na maj i czerwiec. Niemcy poszli o dwa kroki dalej, rezygnując z przeprowadzenia wszystkich większych imprez do końca sierpnia. W tym gronie są też dwa zloty żaglowców.

 

Tegoroczne Hanse Sail w Rostocku miało odbyć się z wielką pompą. Chodziło bowiem o jubileuszową –  trzydziestą – edycję imprezy, która zaplanowana była między 6 i 9 sierpnia. Z jeszcze większym rozmachem przygotowywano się do Sail Bremerhaven. Nic dziwnego – wydarzenie ma miejsce raz na pięć lat. Przy nabrzeżach Wezery stanąć miało ponad sto jednostek, wśród nich m.in. kolumbijska Gloria, ekwadorski Guayas, algierski El Mellah, meksykański Cuauhtemoc czy rosyjski Kruzensztern. Do Bremerhaven wybierały się też nasze żaglowce: Dar Młodzieży, Pogoria, Fryderyk Chopin.

 

Organizatorzy na razie nie chcą jeszcze mówić, czy Sail zostanie przesunięty o rok czy w ogóle się nie odbędzie. Wcześniej trzeba sprawę skonsultować z organizatorami innych żeglarskich wydarzeń, omówić szczegóły ze sponsorami i Brytyjczykami z Sail Training International, sprawdzić możliwości przybycia poszczególnych jednostek. W tej sytuacji wydaje się kwestią czasu ogłoszenie decyzji o odwołaniu tegorocznych regat The Tall Ships Races oraz zlotu Sail Amsterdam (również odbywającego się w cyklu 5-letnim). Przypomnijmy, że jeszcze w marcu podjęto decyzję, by przesunąć datę regat i zlotu Kieler Woche w Kilonii z czerwca na wrzesień (5-13).

 

A co czeka nas w Polsce? Już dziś wiemy, że w czerwcu nie odbędzie się Baltic Sail w Gdańsku (organizatorzy też chcą przesunąć imprezę na wrzesień), Szczecin zastanawia się nad przełożeniem Dni Morza na koniec sierpnia, zaś organizatorzy Sail Świnoujście postanowili, że w tym roku w ogóle rezygnują z imprezy. Pełny, na bieżąco aktualizowany kalendarz imprez żaglowcowych znajduje się tutaj.

 

Krzysztof Romański

16.04.2020 r.

Zdjęcie w nagłówku: www.bremerhaven.de

 

Dodaj komentarz