Największy żaglowiec szkolny świata Sedov / fot. Russian Sails

Sedov pokonał przejście północne. Gór lodowych nie stwierdzono

Największy żaglowiec szkolny świata Sedov udanie przepłynął z Azji do Europy drogą przez przejście północne. Zrobił to jako pierwszy żaglowiec w historii.

 

Jeszcze kilka lat temu taki rejs byłby nie do pomyślenia. Ze względu na zalegające pokrywy lodu przejście północne było niedostępne dla regularnej żeglugi, a wybranie się w te rejony żaglowcem zupełnie nie wchodziło w grę. Zmiany klimatyczne postępują jednak na tyle szybko, że kolejne akweny stają się dostępne dla statków. Z tych okoliczności postanowiły skorzystać władze rosyjskiej Federalnej Agencji Rybołówstwa, która jest armatorem Sedova. Czteromasztowy bark musiał z powodu pandemii koronawirusa przerwać rejs dookoła świata i „utknął”
we Władywostoku. Zamiast długiego przelotu w niepewnych czasach przez Pacyfik i Atlantyk, zdecydowano się na eksplorację dalekiej północy i powrót do macierzystego Kaliningradu nietypową arktyczną trasą. Dzięki temu Sedov zapisał się w historii jako pierwszy żaglowiec, który opłynął Azję i Europę od strony północnej.

 

Sedov i Pallada / fot. Russian Sails
Sedov i Pallada / fot. Russian Sails

 

Pokonanie tego szlaku zajęło niecałe dwa miesiące. Statek wypłynął z Władywostoku 18 sierpnia 2020 roku. Po drodze odwiedził kilka rosyjskich portów: Pewka w Czukockim Okręgu Administracyjnym (znanego ośrodka wydobycia rudy cynku) i Sabietty na półwyspie Jamał, w której rozwija się przemysł wydobycia gazu ziemnego. Co ciekawe i niepokojące, na całej trasie niemal nie napotkano lodu. Akwen był całkowicie wolny od kry i gór lodowych.

 

Według planu Sedov zawinie teraz do Murmańska, swojego dawnego, wieloletniego portu macierzystego (o zmianie w 2017 roku pisaliśmy tutaj), a później pożegluje wokół półwyspu Skandynawskiego na Bałtyk. W Kaliningradzie spodziewany jest 15 listopada.

 

Największy szkolny żaglowiec świata

Sedov to największy żaglowiec szkolny świata (zobacz nasz TOP 10 największych żaglowców świata). Wybudowano go w 1921 roku w Kilonii. Jako Magdalene Vinnen II pływał pod niemiecką banderą pełniąc rolę statku towarowego na południowoamerykańskiej trasie dookoła Hornu. Przewoził m.in. chilijską saletrę, brytyjski węgiel oraz jęczmień. W 1936 roku zmienił armatora na Norddeutscher Lloyd, co wiązało się też z nową nazwą – Kommodore Johnsen. Po II wojnie światowej statek przekazano Związkowi Radzieckiemu jako zadośćuczynienie za straty wojenne. Nazwano go na cześć rosyjskiego podróżnika i badacza polarnego – Gieorgija Sedova. Między 1957 i 1966 rokiem jednostka przeprowadziła szereg badań oceanograficznych. Regularnym uczestnikiem regat i zlotów żaglowców stała się dopiero w latach 80.

 

W latach 2012-13 Sedov po raz pierwszy odbył okołoziemski rejs. Wyprawa rozpoczęła i zakończyła się w St. Petersburgu, trwała 13 miesięcy, a na trasie statku znalazły się aż 32 porty. Sedov jest barkiem o długości całkowitej 117,5 m. Jego maszty osiągają wysokość 54,8 m. Można na nich postawić 32 żagle o łącznej powierzchni 4192 m kwadratowych. Stałą załogę tworzą 54 osoby. Ponadto, podczas rejsów szkoleniowych na statku mustruje około 150 kadetów. Więcej informacji na temat tego żaglowca znajdziecie w naszej zakładce OPISY ŻAGLOWCÓW.

 

Krzysztof Romański

16.10.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Russian Sails

Jedna myśl na temat “Sedov pokonał przejście północne. Gór lodowych nie stwierdzono

  1. Błagam was – używajcie polskiej transkrypcji! „Siedow”, nie żaden Sedov! Tak piszą Anglicy a jeśli my to kopiujemy, to zubażamy i zniekształcamy prawidłową wymowę!

Dodaj komentarz