Start regat The Tall Ships Races 2022

Startuje The Tall Ships Races 2023

W Den Helder rozpoczęły się tegoroczne regaty The Tall Ships Races. W najbardziej na północ wysuniętym porcie Holandii zacumowało ponad 40 jednostek z całego świata.

Krzysztof Romański, 30.06.2023 r.

 

Den Helder to główna baza holenderskiej marynarki wojennej, dlatego imprezie – tradycyjnie już – towarzyszy święto tego rodzaju sił zbrojnych połączone ze zlotem zaprzyjaźnionych okrętów. Oprócz żaglowców publiczność ma zatem okazję zwiedzać pokłady pomalowanych na szaro jednostek, m.in. z Belgii i Wielkiej Brytanii. Najwięcej emocji budzą jednak żagle. The Tall Ships Races wróciły do Den Helder po 15 latach, po edycji z 2008 roku. Wcześniej, zlot odbył się w tym mieście jeszcze w 1996 roku. Paradę żaglowców zaplanowano na 2 lipca, zaś start do pierwszego etapu regat – dzień później, w poniedziałek 3 lipca. Akwenem, na którym flota będzie się ścigać, po raz kolejny będzie Morze Północne.

Gospodarzami następnych zlotów będą: Hartlepool (6-9 lipca), norweski Fredrikstad (15-18 lipca)Lerwick w archipelagu Szetlandów (26-29 lipca) oraz norweski tolszipowy debiutant – Arendal, w którym zaplanowano finał (3-6 sierpnia). Etapy regatowe odbędą się na trasie:

  1. Den Helder – Hartlepool
  2. Hartlepool – Fredrikstad
  3. Lerwick – Arendal

 

Kto weźmie udział w The Tall Ships Races 2023?

W tym roku największą jednostką jest indonezyjski bark Bima Suci, który debiutuje w regatach. Zbudowany w Bilbao żaglowiec gości w Europie po raz pierwszy od wejścia do służby. Kolejne pod względem wielkości w klasie A są: Dar Młodzieży, norweski Statsraad Lehmkuhl, niemiecki Alexander von Humboldt II, urugwajski szkuner Capitan Miranda, który na stary kontynent przypłynął po 14. latach, Gulden Leeuw oraz broniący tytułu zwycięzcy regat Fryderyk Chopin. Żaglowce z Niderlandów stanowić będą znaczną część floty, bo udział zgłosiły także: Eendracht, Oosterschelde, Wylde Swan, Morgenster. W trzecim etapie regat do imprezy dołączą jeszcze norweskie: Sorlandet i Christian Radich. Z polskich żaglowców na starcie zobaczymy jeszcze Kapitana Borchardta (w klasie B) oraz jachty: Belfer i Urtica. Z różnych względów w wydarzeniu nie uczestniczą: Pogoria, Iskra, Zawisza Czarny, Baltic Beauty oraz Generał Zaruski.

Krzysztof Romański

30.06.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

 

 

Dodaj komentarz