Szkarłatny Tre Kronor

Szkarłatne żagle w St. Petersburgu

Petersburg tradycyjnie wita lato imponującym multimedialnym spektaklem, którego kulminacją jest przepłynięcie Newą żaglowca z podświetlonymi na czerwono żaglami. W tym roku w roli głównej wystąpił szwedzki bryg Tre Kronor af Stockholm.

 

Impreza pod nazwą „Szkarłatne Żagle” odbyła się po raz pierwszy w 1968 roku. Zawieszona pod koniec lat 70-tych, została reaktywowana w 2005 roku. Jej motywem przewodnim jest świętowanie przez młodzież zakończenia roku szkolnego. Rosyjska agencja TASS podaje, że w tegorocznej edycji, która miała miejsce w nocy z 23 na 24 czerwca, wzięło udział blisko 1,2 mln osób. Oprócz uczniów fetujących rozpoczęcie wakacji, także fanów piłki nożnej przybyłych do St. Petersburga na Mundial. Przez cały wieczór bawiono się na plenerowym koncercie na placu Pałacowym, a po północy uwaga uczestników zwróciła się w stronę rzeki. Zapierający dech w piersi pokaz to brawurowe połączenie muzyki, baletu, teatru i efektów specjalnych. Nie zabrakło sztucznych ogni i laserów. Najważniejszym momentem było pojawienie się szwedzkiego brygu Tre Kronor af Stockholm, który po przejściu pod podniesionym mostem podświetlił żagle na czerwono. To nawiązanie do książki pt. „Szkarłatne żagle” autorstwa Aleksandra Grina (właściwie Aleksandra Stiepanowicza Griniewskiego) – rosyjskiego pisarza polskiego pochodzenia. We wcześniejszych edycjach imprezy rolę żaglowca powierzano m.in. replice okrętu carskiego Shandartowi oraz bliźniakowie Daru Młodzieży – fregacie Mir.

 

Szkarłatne Żagle
Szkarłatne Żagle / fot. www.pikabu.ru

 

Tre Kronor af Stockholm to drewniany bryg, wybudowany w latach 1997-2005 według planów Gladana, szkolnego żaglowca szwedzkiej marynarki z 1857 roku. Statek ma 45 metrów długości całkowitej. Konstrukcję kadłuba wykonano z dębu, a pokład z modrzewia syberyjskiego. Matką chrzestną jednostki została księżniczka Victoria. Kilkukrotnie odwiedzał Polskę podczas żeglarskich imprez w Szczecinie i Gdyni.

 

Krzysztof Romański

24.06.2018 r.
Zdjęcie w nagłówku: www.pikabu.ru

 

Zobacz galerię fantastycznych zdjęć ze Szkarłatnych Żagli 2018:

Dodaj komentarz