Georg Stage z tęczowymi żaglami

Tęczowa fregata. Georg Stage z kolorowymi żaglami 

Z okazji odbywającego się w Kopenhadze i Malmo festiwalu World Pride and Eurogames, duńska fregata Georg Stage na swoich trzech masztach prezentuje żagle w kolorach tęczy.

Krzysztof Romański, 15.08.2021 r.

 

Georg Stage nie pierwszy raz wspiera społeczność LGBT. W 2017 roku statek cumował w Miami podczas odbywających się w tym mieście igrzysk LGBT World OutGames. Z tęczowymi flagami powiewającymi na masztach, wspierał kandydaturę macierzystej Kopenhagi w staraniach o prawo do organizacji kolejnej edycji imprezy (pisaliśmy o tym tutaj). Wsparcie okazało się skuteczne. Gospodarzem rozgrywek toczących się w dniach 12-22 sierpnia jest bowiem stolica Danii wespół ze swoim miastem siostrzanym – szwedzkim Malmo. Z tej okazji na rejach fregaty przyszyto różnokolorowe żagle, które razem tworzą barwy tęczy. Georg Stage zaprezentował się w ten sposób zarówno w Kopenhadze, jak i w Malmo, a w rejsie między tymi miastami na jego pokładzie płynęli burmistrzowie tych miast.

 

Tęczowe żagle najmniejszej fregaty świata
Tęczowe żagle najmniejszej fregaty świata / fot. Georg Stage

 

Georg Stage to najmniejsza fregata świata. Zbudowana w 1934 roku, w ciągu zaledwie pięciu miesięcy, w duńskiej stoczni Fredrikhavn, liczy 54 metry długości całkowitej. Armatorem jednostki jest fundacja George Stages Minde, założona w 1882 roku przez właściciela firmy żeglugowej Frederika Stage ku pamięci syna, zmarłego na gruźlicę dwa lata wcześniej. To drugi żaglowiec noszący jego imię. Pierwszy zakończył służbę z chwilą powstania następcy. Sprzedany australijskiemu pisarzowi Alanowi Villiersowi, pod zmienioną na Joseph Conrad nazwą, opłynął świat, by w końcu trafić do amerykańskiego muzeum w Mystic, gdzie można go oglądać do dziś.

 

Najmniejsza fregata świata pod pełnymi żaglami / fot. Valery Vasilevsky

 

Na obecnym George Stage szkolą się przyszłe kadry duńskiej floty handlowej. Trening odbywa się odpłatnie, ale nie jest to jedyne źródło utrzymania jednostki. Istotne środki pochodzą zarówno od sponsorów, armatorów, zainteresowanych dobrze przygotowanymi pracownikami, jak i z dotacji państwowej. Etatowa kadra statku składa się z 10 osób – w tym kapitana, oficerów, lekarza i instruktorów. W sezonie do załogi dołącza 70 kadetów w wieku od 17 do 21 lat.

 

Żaglowiec wielokrotnie odwiedzał Polskę. Jego pierwsza wizyta miała miejsce w 1974 roku na Operacji Żagiel w Gdyni. Do tego miasta powrócił jeszcze w 2006 i 2009 roku. Ponadto zawijał też do Helu i Szczecina.

 

Krzysztof Romański

15.08.2021 r.
Zdjęcie w nagłówku: Georg Stage

Dodaj komentarz