Największy żaglowiec Ameryki - peruwiański bark BAP Union

Union (Peru)

Czteromasztowy bark BAP Union to drugi pod względem wielkości żaglowiec szkolny świata i jednocześnie największy żaglowiec Ameryki.

 

Peru marzyło o własnej szkolnej jednostce od początku lat 80. Marzenia stały się kwestią prestiżową, gdy pod koniec lat 90. kraj ten stał się jedynym posiadającym dostęp do morza państwem południowoamerykańskim pozbawionym żaglowca. Szkolnymi jednostkami mogły się pochwalić: Brazylia (Cisne Branco), Kolumbia (Gloria), Urugwaj (Capitan Miranda), Argentyna (Libertad), Chile (Esmeralda), Ekwador (Guayas), Wenezuela (Simon Bolivar). Niezbędne środki udało się wygospodarować dopiero w 2010 roku. Wówczas przedsięwzięcie nabrało przyspieszenia. Projekt powstał przy współpracy z rządem Hiszpanii, jednak Peruwiańczycy za punkt honoru postawili sobie wybudowanie żaglowca własnymi siłami, we własnym kraju.

 

 

Czteromasztowy bark Union wszedł do służby jako szkolny żaglowiec w styczniu 2016 roku. Jego budowa w stoczni SIMA w Callao trwała 3 lata (stępkę położono 8 grudnia 2012 roku). Z długością całkowitą 115,7 metrów, stał się największą tego typu jednostką w Ameryce Południowej. Na czterech masztach bark nosi 34 żagle o łącznej powierzchni 3,4 tys. metrów kwadratowych. Portem macierzystym Union jest Callao. Nazwa upamiętnia jednostkę, która pod wodzą Miguela Grau brała udział w Wojnie o Pacyfik w XIX wieku.

Krzysztof Romański

Zdjęcie w nagłówku: www.mopo.de

Union (Peru)

Długość: 115,7 m
Liczba masztów: 4
Typ: bark
Tonaż: 3400
Rok budowy: 2016
Miejsce budowy: Callao
Port macierzysty: Callao

Dodaj komentarz