Wszystkie żaglowce Chorenia w jednym miejscu

Nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż gdańszczanin Zygmunt Choreń. Dar Młodzieży, Fryderyk Chopin, Alexander von Humboldt czy wybudowany w ubiegłym roku dla Algierii El Mellah – to tylko niektóre jego realizacje. Fotografie i opisy wszystkich można obejrzeć na wystawie czasowej pod pokładem Daru Pomorza.

 

Pierwszym żaglowcem, który zaprojektował Zygmunt Choreń, była Pogoria, zbudowana w latach 1979-80 w Stoczni Gdańskiej (wówczas imienia Lenina). Z pochylni tego zakładu spływały później kolejne tworzone przez niego jednostki: Dar Młodzieży i pięć tego samego typu fregat na zamówienie Związku Radzieckiego, barkentyna ORP Iskra, bułgarska Kaliakra oraz eksperymentalny trzymasztowiec dla Polskiej Akademii Nauk Oceania. W innych gdańskich stoczniach powstały żaglowce szkolne dla Wietnamu (Le Quy Don) i Algierii (El Mellah). To spod ręki Chorenia wyszła największa pływająca obecnie jednostka żaglowa – Royal Clipper – która wkrótce odda palmę pierwszeństwa innemu kolosowi – Flying Clipperowi” – oczywiście również zaprojektowanemu przez gdańskiego inżyniera. Nazywany jest ojcem żaglowców, choć on sam woli określenie „dziecko szczęścia”. W tym roku obchodził 76. urodziny, ale zapału i witalności mógłby mu pozazdrościć niejeden nastolatek. Od 26 lat prowadzi biuro projektowe Choren Design & Consulting, powszechnie uznawane za najlepsze na świecie.

 

El Mellah i Dar Młodzieży
El Mellah i Dar Młodzieży / fot. Krzysztof Romański

 

Na wystawie, którą przygotowało Narodowe Muzeum Morskie, można oglądać zdjęcia i opisy wszystkich zaprojektowanych przez Chorenia żaglowców. Szczególną atrakcją są modele – ogromnych rozmiarów budowanego właśnie w Chorwacji Flying Clippera oraz – nieco mniejszy – niezrealizowanej jeszcze jednostki Le Petit Prince, którą zamówił jeden z rosyjskich miliarderów. Odwiedzający mają też okazję zobaczyć ciekawe eksponaty ze zbiorów NMM – m.in. pamiątkowy młotek, którym wbijano nity podczas położenia stępki Pogorii, chustę „Budowniczy Daru Młodzieży”, jaką niegdyś wręczano młodym ludziom w zamian za datki na budowę „białej fregaty”, a także proporczyki i medale. Jest też model kadłuba, który służył do testów w trakcie projektowania Pogorii. – To pierwsza taka wystawa na świecie. Jeszcze nigdy nikt nie zebrał wszystkich tych żaglowców w jednym miejscu – cieszy się Zygmunt Choreń. Wystawa czynna jest do 19 sierpnia br. w godzinach otwarcia statku-muzeum Dar Pomorza, zacumowanego w Basenie Prezydenta w Gdyni.

 

Krzysztof Romański

12.07.2018 r.
Fotografia w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz