Zlot żaglowców po australijsku

Na Antypodach także kochają żaglowce. Tamtejsze zloty nie są może tak spektakularne jak te w Europie, ale przyciągają liczne grono sympatyków. Największy z nich – MyState Australian Wooden Boat Festival – właśnie trwa w Hobart na Tasmanii.

 

Luty to w Australii środek lata. Właśnie w tym miesiącu odbywa się najwięcej plenerowych imprez. Jedną z bardziej znanych jest MyState Australian Wooden Boat Festival, który na nabrzeża portu w Hobart przyciąga ponad 200 tysięcy osób. Przychodzą, by podziwiać ponad 450 różnych jednostek – od wielkich żaglowców, przez jachty, po całkiem niepozorne łódki. Zlot odbywa się co dwa lata. Ozdobą tegorocznej edycji są dwie duże jednostki: brytyjski bark Tenacious, znany z tego, że organizuje rejsy dla osób niepełnosprawnych ruchowo (w 2013 roku odwiedził Szczecin) oraz australijski James Craig, odnowiony za kwotę 30 milionów tamtejszych dolarów, historyczny 72-metrowy rejowiec z 1874 roku.

 

fot. MyState Australian Wooden Boat Festival
Basen portowy w Hobart / fot. MyState Australian Wooden Boat Festival

 

Do stolicy Tasmanii przypłynęły też inne australijskie jednostki: replika brygu z 1798 roku Lady Helena, Young Endeavour – dwumasztowiec podarowany narodowi australijskiemu przez brytyjską królową w 1988 roku z okazji 200. rocznicy państwowości, 33-metrowa brygantyna Windeward Bound, oraz Julie Burgess i Enterprize.

 

fot. Wayne Painter
Imponująca parada żagli / fot. Wayne Painter

 

– MyState Australian Wooden Boats Festival to największa tego typu żeglarska impreza na południowej półkuli. Przewidujemy, że w tym roku pobijemy rekord frekwencji. Odwiedziło nas wielu turystów z innych australijskich prowincji, ale też z USA, Wielkiej Brytanii czy Holandii. Nad przygotowaniem festiwalu pracowaliśmy 9 miesięcy a oprócz stałej ekipy pomaga nam 415 wolontariuszy – mówi Daryl Peebles z komitetu organizacyjnego.

 

Uczestniczące w zlocie jednostki można zwiedzać, na niektórych wypływać w rejs, a te mniejsze po prostu oglądać. Pierwszego dnia imprezy – 10 lutego – na wodach wokół Hobart odbyła się spektakularna parada żagli. Kolejną – wieńczącą czterodniowy żeglarski festiwal – zaplanowano na poniedziałek 13 lutego.

 

Krzysztof Romański

11.02.2017 r.

 

 

Zobaczcie zdjęcia z MyState Australian Wooden Boat Festival:

 

Dodaj komentarz