Zlot żaglowców w Nagasaki

W japońskim mieście Nagasaki trwa doroczny zlot żaglowców. W imprezie pod nazwą Nagasaki Tall Ship Festival uczestniczy 6 jednostek z Japonii, Rosji i Korei Południowej.

 

Zlot rozpoczęła parada, podczas której żaglowce przeszły w szyku pod mostem Megami Ohashi witane przez stawiający kurtynę wodną holownik. Na czele płynął największy żaglowiec Japonii Nippon Maru (więcej na jego temat piszemy tutaj). Załogi rosyjskich fregat Nadieżdy i Pałłady (siostrzanych jednostek naszego Daru Młodzieży) i japońskiego szkunera Miraie zaprezentowały parady rejowe. Oprócz nich w morskiej defiladzie uczestniczyła też czteromasztowa Koreana i replika trzymasztowego barku wojennego z 1897 roku – Kanko Maru. Po zacumowaniu, część jednostek postawiła żagle, co jest zwyczajem podczas azjatyckich zlotów. Jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają, uczestniczące w tamtejszych festiwalach żaglowce prezentują się w pełnym ożaglowaniu stojąc przy kei.

 

Parada rejowa na rosyjskich fregatach Nadieżda i Pałłada / fot. City of Nagasaki

 

Nagasaki Tall Ships Festival organizowany jest po raz 20. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku na pamiątkę 400. rocznicy nawiązania relacji handlowych z Holandią. Zresztą, impreza otwarcie nawiązuje do wiekowych tradycji portu w Nagasaki, który przez stulecia był jedynym japońskim oknem na Europę. Tegoroczna, jubileuszowa odsłona wydarzenia potrwa od 18 do 23 kwietnia. W tym czasie żaglowce będzie można zwiedzać, a wieczorami oglądać z efektownie podświetlonymi masztami. Nie zabraknie oczywiście pokazów sztucznych ogni, które zaplanowano na 21 i 22 kwietnia.

 

Krzysztof Romański

19.04.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: City of Nagasaki

 

Zobaczcie galerię zdjęć z Nagasaki Tall Ship Festival 2019:

Dodaj komentarz