Zmarł Colin Mudie – projektant Lorda Nelsona

Odszedł Colin Mudie – brytyjski projektant wielu jachtów i żaglowców, m.in. Lorda Nelsona. Miał 93 lata.

 

Na długiej liście zaprojektowanych przez Colina Mudie jednostek znajduje się 8 dużych żaglowców. Wśród nich tak znane i zasłużone jednostki jak Lord Nelson, który był pierwszym na świecie żaglowcem w pełni przystosowanym do rejsów z osobami na wózkach. Wyposażony został w windy, mówiący kompas, koleiny na pokładzie, umożliwiające stabilizację wózków oraz przestronne prysznice i toalety. Trzymasztowy bark o długości całkowitej 54,7 metrów powstawał w latach 1984-86. W 2019 roku armator Jubilee Sailing Trust wycofał go ze służby.

 

Lord Nelson
Lord Nelson / fot. Krzysztof Romański

 

Na desce kreślarskiej Colina Mudie powstały też plany brygantyny Young Endeavour. W latach 1986-87 zbudowała go nieistniejąca już stocznia Brooke Yachts w Lowestoft w Anglii. 44-metrowy żaglowiec był darem, jaki narodowi australijskiemu przekazała królowa brytyjska z okazji 200-lecia osadnictwa w 1988 roku. Od tego czasu, na pokładzie dwumasztowca rokrocznie szkoli się około pół tysiąca osób. Żaglowiec odbywa rejsy głównie po akwenach wokół Australii, ale zdarza mu się też przypływać do Europy. Dwukrotnie opłynął świat – w 1992 roku i w latach 2014-15.

 

Wybitny projektant był też ojcem indyjskich siostrzanych barków Tarangini i Sudarshini, brytyjskiego TS Royalist oraz malezyjskiej Tunas Samudera. Zaprojektował również replikę okrętu Matthew, na którym John Cabot odkrył Nową Fundlandię. Colin Mudie tworzył też plany luksusowych jachtów i motorówek. Napisał wiele książek poświęconych okrętownictwu i żaglowcom. Zmarł 11 marca 2020 roku. Miał 93 lata.

 

Krzysztof Romański

11.03.2020 r.
Zdjęcia w nagłówku: Max Mudie

 

Dodaj komentarz