Czas na Tall Ships Races 2018

W Sunderlandzie na wschodnim wybrzeżu Anglii rozpoczęła się kolejna edycja The Tall Ships Races. W tym roku żaglowce ścigają się na wodach Morza Północnego.

 

Przy nabrzeżach rzeki Wear zebrała się imponująca flota ponad 50 jednostek, z czego aż 16 to żaglowce klasy A. Największym z nich jest bliźniak Daru Młodzieży – rosyjska fregata Mir. Polskę reprezentują Fryderyk Chopin i Generał Zaruski. Inne ciekawe jednostki to Alexander von Humboldt II z Niemiec, norweskie Christian Radich i Sorlandet, brytyjskie Lord Nelson i Earl of Pembroke i portugalska Santa Maria Manuela. Jedynym żaglowcem spoza kontynentu (jeśli nie liczyć formalnie zarejestrowanych w Republice Vanuatu Atyli i Gallanta) jest indyjski Tarangini, dla którego jest to pierwsza od 3 lat wizyta w Europie. Na „tolszipy” nie przypłynęła żadna jednostka z Ameryki, ponieważ za oceanem wciąż jeszcze trwa największa w tym roku impreza w świecie żaglowców – Velas Latinoamerica, której część urugwajsko-argentyńską mieliśmy okazję relacjonować.

 

Księżniczka Anna z wizytą na TSR w Sunderlandzie / fot. Tall Ships Races Sunderland
Księżniczka Anna z wizytą na TSR w Sunderlandzie / fot. Tall Ships Races Sunderland

 

Zlot w Sunderlandzie przyciąga tłumy odwiedzających, wśród których była nawet jej wysokość księżniczka Anna. Impreza potrwa do 14 lipca. Tego samego dnia wystartuje pierwszy etap regat, którego metę zlokalizowano w pobliżu wybrzeży Danii. W tamtejszym porcie Esbjerg żaglowce spędzą 4 dni od 18 do 21 lipca. Będzie to już czwarty w historii zlot w tym mieście, najważniejszym ośrodku rybackim kraju. Kolejnym przystankiem na tegorocznej trasie będzie Stavanger w Norwegii, w którym imprezę zaplanowano na 26-29 lipca. Na wodach fiordów flota The Tall Ships Races będzie liczniejsza niż w Sunderlandzie. Dołączą do niej m.in. dwa czteromasztowe giganty z Rosji: Kruzensztern i Sedov, holenderskie Stad Amsterdam i Europa, a także bardzo podobny do naszego Daru Pomorza norweski bark Statsraad Lehmkuhl. Powiększy się też polska reprezentacja – na pewno o szkuner Kapitan Borchardt, a jeśli uda się na czas zakończyć remont (o czym pisaliśmy tutaj), to w Stavanger pojawi się także gdyńska barkentyna Pogoria.

 

Mapa The Tall Ships Races 2018 / źródło: Sail Training International

 

Z norweskiego centrum ropy naftowej żaglowce wystartują do drugiego etapu regat do Harlingen. W tym niewielkim holenderskim porcie w dniach 3-6 sierpnia odbędzie się finał tegorocznej edycji TSR.

 

Krzysztof Romański

11.07.2018 r.
Zdjęcie w nagłówku: Andre Ricardo

 

Dodaj komentarz