Fryderyk Chopin zajął drugie miejsce w regatach The Tall Ships Races. Wyścig odbywał się na trasie Stavanger – Harlingen.
Żaglowce uczestniczące w drugim etapie tegorocznych regat The Tall Ships Races nie miały szczęścia do pogody. Wobec prognozowanych silnych przeciwnych wiatrów dochodzących do 35 węzłów (8 stopni w skali Beauforta), organizator – Sail Training International (STI) – zdecydował o przesunięciu startu o całą dobę. W oczekiwaniu na dogodne warunki, zamiast w niedzielę 29 lipca, wyścig miał się rozpocząć w poniedziałkowe popołudnie 30 lipca. Przeniesiono też miejsce startu z okolic Stavanger o 100 mil na południe na wysokość latarni Lindesnes, co wywołało niezadowolenie u większości kapitanów. Na szczęście kolejne raporty meteorologiczne mówiły o poprawie pogody, kierownictwo regat mogło więc wrócić do pierwotnej lokalizacji początku wyścigu. Nie było jednak wspólnego startu tylko sześciogodzinne okno, w ciągu którego jednostki musiały przejść wirtualną linię i zameldować rozpoczęcie żeglugi wyłącznie na żaglach.

Silne na początku regat wiatry, w miarę żeglugi na południe słabły, co zmusiło STI do kolejnych zmian. Aby umożliwić wszystkim żaglowcom dojście na czas na zlot do Harlingen, zrezygnowano z tradycyjnej linii mety. Pod uwagę wzięto dystans, jaki jednostki pokonały do momentu zamknięcia regat, który ustalono na 1 sierpnia na godz. 6.00. W klasie A, grupującej największe żaglowce, świetnie spisał się płynący pod dowództwem kapitana Bartłomieja Skwary Fryderyk Chopin. Szczeciński bryg zajął drugie miejsce (w pierwszym etapie na trasie Sunderland – Esbjerg był trzeci). Ustąpił pola jedynie norweskiemu bliźniakowi Daru Pomorza – barkowi Statsraad Lehmkuhl. Trzecia była fregata Sorlandet, a dopiero czwarty rosyjski Mir – zwycięzca pierwszego etapu. Na dziesiątej pozycji sklasyfikowano gdyńską barkentynę Pogoria.
Ostateczna klasyfikacja w klasie A:
- Statsraad Lehmkuhl (Norwegia)
- Fryderyk Chopin (Polska)
- Sorlandet (Norwegia)
- Mir (Rosja)
- Stad Amsterdam (Holandia)
- Eendracht (Holandia)
- Wylde Swan (Holandia)
- Europa (Holandia)
- Kruzenshtern (Rosja)
- Pogoria (Polska)
- Morgenster (Holandia)
- Tarangini (Indie)
- Christian Radich (Norwegia)
- Artemis (Holandia)
- Santa Maria Manuela (Portugalia)
- Grossherzogin Elizabeth (Niemcy)
- Gulden Leeuw (Holandia)
- Sedov (Rosja)
- Alexander von Humboldt II (Niemcy)

W klasie B najlepszy okazał się brytyjski Jolie Brise, który wyprzedził belgijski szkuner Rupel i kolejny jacht z Wielkiej Brytanii – Maybe. Biorąc pod uwagę fakt, że aż 5 jednostek tej klasy nie ukończyło regat, siódme miejsce Kapitana Borchardta należy uznać za niezłe.
Oficjalna kolejność regat klasy B:
- Jolie Brise (Wielka Brytania)
- Rupel (Belgia)
- Maybe (Wielka Brytania)
- Vega Gamleby (Szwecja)
- Morning Star of Revelation (Wielka Brytania)
- Christiania (Norwegia)
- Kapitan Borchardt (Polska)
- Loyal (Norwegia)
Krzysztof Romański
4 sierpnia 2018 r.
Fotografia w nagłówku: Andre Ricardo / Tall Ships Lisboa