Największy żaglowiec szkolny świata, rosyjski Sedov, nie popłynie do Tallina. Na wizytę nie zgodziło się estońskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Sedov miał odwiedzić stolicę Estonii w dniach 13-14 kwietnia. Wizyta miała mieć charakter kurtuazyjny. Jak podaje portal Sputnik News, na wejście żaglowca na estońskie wody terytorialne nie wyraziło zgody tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych. Władze w Tallinie nie podały przyczyn swojej decyzji. Rosyjska ambasada w Estonii wydała oświadczenie, w którym nazywa całą sytuację „nieprzyjaznym aktem”, zwłaszcza w świetle zaplanowanej na 18 kwietnia wizyty prezydent Estonii Kersti Kaljulaid w Moskwie.
Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy raz, gdy rosyjski żaglowiec uznany jest za niepożądanego gościa. We wrześniu 2017 roku władze Finlandii nie zgodziły się na wizytę Kruzenszterna na Wyspach Alandzkich. Rosyjskiemu żaglowcowi nie zezwolono na pobyt w Mariehamn w dniach 18-20 września, o czym informowaliśmy tutaj.
Dodajmy, że Sedov w najbliższych tygodniach dwukrotnie odwiedzi Polskę. Najpierw w dniach 3-4 maja przypłynie do Gdyni, a 18-19 maja będzie go można oglądać w Świnoujściu.
Historia Sedova
Rosyjski czteromasztowiec to największy żaglowiec szkolny świata. Wybudowano go w 1921 roku w stoczni Kruppa w Kilonii. Jako Magdalene Vinnen II pływał pod niemiecką banderą pełniąc rolę statku towarowego na południowoamerykańskiej trasie dookoła Hornu. Przewoził m.in. chilijską saletrę, brytyjski węgiel oraz jęczmień. W 1936 roku zmienił armatora na Norddeutscher Lloyd, co wiązało się też z nową nazwą – Kommodore Johnsen i nową trasą – po zboże do Australii. Ostatnia przedwojenna podróż z Antypodów do Irlandii w 1939 roku trwała 107 dni.
Po II wojnie światowej statek najpierw na krótko trafił w ręce Brytyjczyków, a potem przekazano go Związkowi Radzieckiemu jako zadośćuczynienie za straty wojenne. Nazwany na cześć rosyjskiego podróżnika i badacza polarnego – Gieorgija Sedova – żaglowiec przez niemal 8 lat był remontowany. Do regularnej żeglugi wszedł dopiero w 1957 roku. Do 1966 roku jednostka wykorzystywana była głównie do celów naukowych – przeprowadziła szereg badań oceanograficznych. Regularnym uczestnikiem regat i zlotów żaglowców stała się dopiero w latach 80.
W latach 2012-13 Sedov po raz pierwszy odbył okołoziemski rejs. Wyprawa rozpoczęła i zakończyła się w St. Petersburgu, a na trasie statku znalazły się aż 32 porty. Kolejną pętlę wokół globu statek ma odbyć w przyszłym roku, o czym pisaliśmy tutaj. W 2017 roku żaglowiec zmienił port macierzysty. Położony na dalekiej północy Murmańsk został zastąpiony przez bałtycki Kaliningrad.
Tegoroczny sezon szkoleniowy Sedov rozpoczął 2 kwietnia. Pierwszym portem, który odwiedził był Rostock. Żaglowiec w tym roku nie weźmie udziału w regatach The Tall Ships Races, ale będzie go można zobaczyć na zlotach żaglowców: Armada w Rouen, Baltic Sail w Kłajpedzie oraz Hanse Sail w Rostoku.