To było prawdziwe spotkanie gigantów. W krótkich towarzyskich regatach na południowym Atlantyku wzięły udział 3 rosyjskie żaglowce: Sedov, Kruzensztern i Pallada. Niespodziewanym zwycięzcą 200-milowego wyścigu został Kruzensztern. Wydarzenie upamiętnia 200-lecie odkrycia Antarktydy przez rosyjską wyprawę prowadzoną przez Bellingshausena i Łazarewa.
Żaglowce spotkały się na Atlantyku na wysokości Argentyny. Kruzenshtern i Sedov dotarły na miejsce płynąc z Kaliningradu (skąd wyszły 8 grudnia 2019 roku), a Pallada z Władywostoku w azjatyckiej części Rosji. Kapitanowie umówili się na towarzyskie regaty na dystansie 200 mil morskich. Start wyścigu wyznaczono na 19 lutego 2020 roku. Przy dość silnych wiatrach jako pierwszy linię mety przekroczył Kruzensztern z czasem 19 godzin, 43 minuty i 10 sekund. Sedov przypłynął 15 minut później, zaś Pallada zanotowała 25-minutową stratę do zwycięzcy.

Regaty odbyły się w ramach wyprawy pod nazwą Russian Sails. Ekspedycja, w której uczestniczą trzy największe rosyjskie żaglowce: Sedov, Kruzensztern i Pallada uświetnia obchody 200-lecia odkrycia Antarktydy oraz 75-lecia zakończenia II wojny światowej. Co ciekawe, specjalne żagle z nadrukiem na tę okoliczność zamówiono w gdańskim Sail Service.
Wyprawa Russian Sails odbywa się pod patronatem najwyższych władz Federacji Rosyjskiej. Spotkanie na południowym Atlantyku jest punktem kulminacyjnym, jednak nie kończy ekspedycji. W jej ramach bowiem zarówno Sedov, jak i Pallada opłyną świat, natomiast Kruzensztern zrobi pętlę dookoła Atlantyku, przemierzy Morze Śródziemne i Czarne, docierając do miast, które odegrały ważną rolę podczas II wojny światowej: Sewastopolu i Noworosyjska.

Dla Sedova to drugi rejs dookoła świata. Największy żaglowiec szkolny świata po raz pierwszy okrążył glob w latach 2012-13. Tamten rejs trwał 13 miesięcy. Rozpoczynał i kończył się w St. Petersbugu, a na kursie czteromasztowego barku znalazły się aż 32 porty i… przylądek Horn. Podróż upamiętniała rocznicę 1050-lecia Rosji. Pallada również ma już na koncie okołoziemski rejs. Jej pierwsza wyprawa po wielkiej pętli miała miejsce w latach 2007-8. Fregata przepłynęła wówczas dystans 34 956 mil morskich, zawijając do 20 portów w 19 krajach. Do macierzystego Władywostoku powstały w 1989 roku w Gdańsku żaglowiec powróci w czerwcu 2020 roku.
Krzysztof Romański
20.02.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Russian Sails