W 1520 roku wyprawa Ferdynanda Magellana odnalazła drogę z Atlantyku na Pacyfik. Pół tysiąca lat później, w rocznicę tego odkrycia, na wodach Cieśniny Magellana spotkały się dwa siostrzane żaglowce – hiszpański Juan Sebastian de Elcano i chilijska Esmeralda.
Komendant Esmeraldy powitał Hiszpanów słowami:
Mija 500 lat od tej podróży. Dzielni żeglarze, którzy ruszyli na ocean w poszukiwaniu chwały. 500 lat historii. Chwała tym, którzy opuścili dom by osiągnąć coś, czego przed nimi nie dokonał żaden człowiek. Juanie Sebastianie de Elcano, witaj w Cieśninie Magelllana, na wodach, które należą do Chile, ale które stanowią wspólne dziedzictwo morskiej historii naszych krajów. Niech żyje Chile! Niech żyje Hiszpania!
Jednostki wymieniły saluty honorowe i odbyły krótki wspólny rejs. Chilijska Marynarka Wojenna oddała też 21 salw ze stanowiska nadbrzeżnego w Punta Arenas.
Juan Sebastian de Elcano jest w trakcie jedenastego w swojej historii rejsu dookoła świata. Tym razem okoliczności są wyjątkowe – wciąż nie wiadomo, czy podróż uda się dokończyć i czy załoga będzie mogła zejść na ląd w którymś z odwiedzanych portów. Wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa. Rejs rozpoczął się w Kadyksie 24 sierpnia. Okręt żegnany był bez wielkiej pompy, która zwyczajowo towarzyszy wyjściom Elcano z macierzystego portu. Po 37 dniach ciągłej żeglugi przez Atlantyk, 30 września żaglowiec dotarł do Montevideo. Wizyta miała charakter wyłącznie techniczny – uzupełniono zapasy żywności i paliwa, oddano śmieci, a nikt z załogi nie schodził na ląd. Kapitanem żaglowca jest Santiago de Colsa. Na pokładzie znajduje się 174-osobowa załoga, w tym 34 kobiety.
Rejs Juana Sebastiana de Elcano upamiętnia pierwszą okołoziemską wyprawę, która odbyła się pod patronatem hiszpańskiego króla Karola I w latach 1519-1522. Ekspedycją dowodził Portugalczyk w służbie Hiszpanii Ferdynand Magellan. Wyprawa wyruszyła z Sewilli we wrześniu 1519 roku w sile pięciu statków, na których płynęło 239 osób. Celem było odkrycie zachodniego szlaku do obfitujących w przyprawy Wysp Korzennych. Po trzech latach do Hiszpanii powrócił tylko jeden z okręt – Victoria – i szczątkowa, 18-osobowa załoga dowodzona przez Baska Juana Sebastiana de Elcano. Stał on się tym samym pierwszym człowiekiem, który opłynął świat. Nawiązuje do tego łacińskie motto umieszczone na rufie Juana Sebastiana de Elcano: „primus circumdedisti me”, co oznacza „pierwszy mnie okrążyłeś”.
Po postoju w Punta Arenas żaglowiec popłynie na północ wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej. Planowane są zawinięcia do Valparaiso w Chile, Callao w Peru, Guayaquil w Ekwadorze i Acapulco w Meksyku. Później szkuner ma przejść Pacyfik, Ocean Indyjski i drogą przez Kanał Sueski powrócić do Hiszpanii, w której spodziewany jest w połowie lipca 2021 roku.
Więcej na temat historii Juana Sebastiana de Elcano przeczytacie w naszej zakładce OPISY ŻAGLOWCÓW.
Krzysztof Romański
20.10.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Juan Luis Sobrino Pérez-Crespo