Australia zbuduje nowy żaglowiec

Władze Australii ogłosiły, że maksymalnie za 4 lata wycofają ze służby szkolną brygantynę Young Endeavour. Zastąpić ją ma nowa jednostka.

 

Young Endeavour to jeden z żaglowców zaprojektowanych przez Colina Mudie (na jego desce kreślarskiej powstały też projekty takich jednostek, jak brytyjski Lord Nelson i Royalist oraz indyjskie Tarangini, i Sudarshini). W latach 1986-87 zbudowała go nieistniejąca już stocznia Brooke Yachts w Lowestoft w Anglii. 44-metrowy był darem, jaki narodowi australijskiemu przekazała królowa brytyjska z okazji 200-lecia osadnictwa w 1988 roku. Od tego czasu, na pokładzie dwumasztowca rokrocznie szkoli się około pół tysiąca osób. Żaglowiec odbywa rejsy głównie po akwenach wokół Australii, ale zdarza mu się też przypływać do Europy (ostatnio w 2015 roku. Wziął wówczas udział w regatach The Tall Ships Races). Dwukrotnie opłynął świat – w 1992 roku i w latach 2014-15.

 

Spotkanie Young Endeavour z chilijską Esmeraldą podczas rejsu dookoła świata australisjkiego żaglowca / fot. Royal Australian Navy

 

Jest dzielną i szybką jednostką. Pod żaglami rozwija prędkość nawet 14 węzłów. Motto brygantyny, której armatorem jest Australijska Marynarka Wojenna, to łacińska sentencja Carpe Diem. Warto dodać, że bratem bliźniakiem żaglowca jest malezyjski Tunas Samudera.

 

Dziś, po 31 latach służby minister obrony Australii Christopher Pyne zapowiedział, że brygantyna będzie służyć nie dłużej niż do 2023 roku.

Program szkoleń, jaki realizowany jest na Young Endeavour cieszy się międzynarodową renomą. Od stycznia 1988 roku uczestniczyło w nim ponad 13600 młodych Australijczyków. Dlatego podjęliśmy decyzję, by rozpocząć program budowy nowego żaglowca, który zostanie zbudowany w Australii i wejdzie do eksploatacji pod koniec 2023 roku – powiedział minister.

 

Nie jest jeszcze wiadomo, kto zaprojektuje nową jednostkę i czy będzie ona repliką dotychczasowej. Pewne jest natomiast, że po przejściu na emeryturę Young Endeavour zostanie zachowany jako muzeum.

 

Krzysztof Romański

9.05.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Australian Royal Navy

Dodaj komentarz