ORP Iskra / fot. Krzysztof Romański

ORP Iskra rozpoczęła sezon szkoleniowy

Po 3 latach przerwy żaglowiec Akademii Marynarki Wojennej ORP Iskra wyruszył w rejs szkoleniowy. Barkentyna wróci do Gdyni dopiero 30 sierpnia.

 

Zaprojektowany przez inżyniera Zygmunta Chorenia okręt ma za sobą gruntowny remont, który przeszedł w gdańskiej stoczni Remontowa. Prace rozłożone były na 2 etapy. Pierwszą część zrealizowano w 2017 roku, drugą rok później (od lutego do września). Odnowiono kadłub, pokład, takielunek i całość pomieszczeń socjalnych. Zainstalowano też nowy silnik. Jesienią 2018 roku Iskrę można było sporadycznie oglądać na morzu. 30 września wyszła na powitanie fregaty ORP Gen. T. Kościuszko transportującej do kraju prochy admirała Unruga. Na fokmaszt barkentyny wciągnięty był okolicznościowy żagiel – marsel z podobizną zasłużonego wojskowego. Oprócz wykonanego w sepii zdjęcia znajdował się na nim napis: admirał floty Józef Unrug 1884-1973.

 

 

Okres jesienno-zimowy Iskra spędziła w Porcie Wojennym na Oksywiu. Na żaglowcu trwały prace wykończeniowe i konserwacyjne, by wiosną można było rozpocząć próbne rejsy zatokowe. Wreszcie nadszedł moment powrotu na szerokie wody. 13 maja 2019 roku o godzinie 10 okręt minął główki gdyńskiego portu i wziął kurs na pełne morze. W pierwszy od 2016 roku rejs szkoleniowy wyruszyło 55 osób – 20 członków załogi stałej (pod dowództwem komandora ppor. Jacka Miłowskiego) i 30 podchorążych pierwszego roku Akademii Marynarki Wojennej. W trakcie 3,5-miesięcznej podróży Iskra odwiedzi 11 portów w 6 krajach. Pierwszym przystankiem na trasie będzie francuskie Bordeaux (21-25 maja). Później żaglowiec weźmie udział w największej w tym roku imprezie w świecie żaglowców – odbywającym się co 5-6 lat w Rouen zlocie Armada. Podczas postoju w stolicy Normandii pokład Iskry odwiedzi rodzina admirała Unruga. W planach rejsu są 2 wymiany podchorążych – w czerwcu w Funchal na Maderze i w sierpniu w Lizbonie. Na Morzu Śródziemnym studenci II roku AMW przejdą praktykę astro-nawigacyjną. Żaglowiec do portu macierzystego powróci 30 sierpnia. Wejście do Gdynia zaplanowane jest na godz. 10.

 

Poniżej pełna lista portów, które w ramach rejsu szkoleniowego 2019 odwiedzi Iskra:

 • Bordeaux (Francja) – 21-25 maja
 • Porto (Portugalia) – 28-31 maja
 • Rouen (Francja) – 6-10 czerwca
 • Funchal (Portugalia) – 18-22 czerwca
 • Malaga (Hiszpania) – 26-30 czerwca
 • Valetta (Malta) – 5-10 lipca
 • Pireus (Grecja) – 14-18 lipca
 • Walencja (Hiszpania) – 25-29 lipca
 • Lizbona (Portugalia) – 3-8 sierpnia
 • Cherbourg (Francja) – 13-17 sierpnia
 • Kopenhaga (Dania) – 22-26 sierpnia

Krzysztof Romański

13.05.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

 

4 myśli na temat “ORP Iskra rozpoczęła sezon szkoleniowy

Dodaj komentarz