Komendant Rafał Szymański z nagrodą Sultan Qaboos Sailing Trophy

Cenna nagroda dla Daru Młodzieży i komendanta Rafała Szymańskiego

Świetna informacja dotarła do nas z Dunkierki. Podczas dorocznej konferencji organizowanej przez Sail Training International, Dar Młodzieży został uhonorowany prestiżowym Sultan Qaboos Sailing Trophy.

Krzysztof Romański, 19.11.2023 r.

 

Nagrodę ustanowiono w 2011 roku. Jej inicjatorem był sułtan Qaboos bin Said, ówczesny władca Omanu (zmarł w 2020 roku), który w trakcie swoich rządów kładł duży nacisk na wychowanie morskie, nawiązując do bogatych tradycji morskich swojego kraju. Dość przypomnieć, że po jego intronizacji powstała marynarka wojenna Omanu, a państwo to stało się pierwszym z Półwyspu Arabskiego, które do szkolenia zaczęło wykorzystywać żaglowiec. Shabab Oman z marszu stał się ozdobą międzynarodowych zlotów, a młodzi Omańczycy seryjnie zdobywali najważniejsze wyróżnienie The Tall Ships Races – STI Friendship Trophy. Sułtan nie chciał ograniczać się tylko do swojego kraju. Chętnie wspierał żeglarskie przedsięwzięcia i organizacje na całym świecie. Zaczął też blisko współpracować z Sail Training International, czego wyrazem są stypendia, które co roku funduje Oman, by ułatwić międzynarodowej młodzieży udział w The Tall Ships Races, oraz właśnie Sultan Qaboos Trophy, przyznawane podmiotom, które mają wybitne osiągnięcia w wychowaniu młodych ludzi pod żaglami. Przed Darem Młodzieży trofeum otrzymała m.in.: norweska fregata Christian Radich, stowarzyszenie Sail Training Association Germany, South African Sail Training for Life Skills, belgijski Rupel czy duński szkuner Skonnerten Jylland.

 

Z przyjemnością mogę powiedzieć, że decyzja o tym, do kogo powinna trafić nagroda, w tym roku była bardzo łatwa i jednogłośna – mówiła wygłaszająca laudację Vanessa Mori z Sail Training International.

 

Komendant Rafał Szymański z nagrodą Sultan Qaboos Sailing Trophy
Komendant Rafał Szymański z nagrodą Sultan Qaboos Sailing Trophy / fot. Max Mudie / STI

 

Na scenie w Dunkierce nagrodę wręczyli wspólnie: Azza Hamoud Al Busaidi, Chargé d’Affaires Ambasady Omanu w Paryżu oraz przedstawiciele Królewskiej Marynarki Wojennej Omanu, która sprawuje kuratelę nad trofeum. Okazałą paterę osobiście odebrał kapitan Rafał Szymański, komendant Daru Młodzieży.

 

Było to wielkie zaskoczenie i zaszczyt, bo po medalu Janki Bielak jest to dla mnie najcenniejsza nagroda jaką można otrzymać za osiągnięcia w dziedzinie sail trainingu – mówi Rafał Szymański.

Wtóruje mu kapitan Dariusz Jellonnek, dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG).

Jest to niesamowite, że po wielu latach Dar Młodzieży został doceniony za pracę jaką nasza fregata wykonuje w celu kształcenia młodych adeptów sztuki morskiej. Państwo Oman jest jednym z głównych sponsorów szkolenia żeglarskiego dla młodych ludzi na świecie – podkreśla Dariusz Jellonnek.

 

Dar Młodzieży
Fregata Dar Młodzieży / fot. Krzysztof Romański

 

Uhonorowano Dar Młodzieży, żaglowiec Uniwersytetu Morskiego, który od ponad czterech dekad szkoli morski narybek tej uczelni, a przy tym regularnie bierze udział w regatach The Tall Ships Races. W tym roku z dużymi sukcesami – drugim miejscem w klasyfikacji generalnej, bezdyskusyjnym zwycięstwem w jednym z trzech etapów oraz zdobyciem Bermuda Trophy dla najszybszej jednostki w regatowej flocie. Fregata z Gdyni wyróżniła się nie tylko szybkim pływaniem, ale też rejsem z mieszaną polsko-ukraińską załogą studencką. Jak podkreślają członkowie Sail Training International, nagroda jest również docenieniem osobistego wkładu kapitana Rafała Szymańskiego w krzewienie idei międzynarodowego zrozumienia, promocję sail trainingu i integrowanie załóg biorących udział w regatach.

Szczególne uznanie należy się kapitanowi Daru Młodzieży, który mówiąc wprost uosabia wszystko, czym jest sail training. To prawdziwy dżentelmen, zarządza poprzez dawanie przykładu. Zachęca młodych ludzi, by czerpali ze wszystkiego, co rejs na żaglowcu ma do zaoferowania. Żeby poszerzali swoje horyzonty przez nawiązywanie przyjaźni na całe życie z załogami innych statków z całego świata. Zawsze uczciwy i bezpośredni, z otwartą głową, nastawiony na rozwiązywanie problemów, biegły w dyplomacji, z dużym poczuciem humoru, chętny do pomocy. Jednogłośnie wyrażamy nasze serdeczne podziękowania i wdzięczność dla tego bardzo lubianego i cenionego członka sail trainingowej rodziny – mówiła Vanessa Mori z Sail Training International.

 

Krzysztof Romański

19 listopada 2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Max Mudie / STI

 

 

 

 

Dodaj komentarz