Czas na Regaty Bałtyckie

Szczecin ma pomysł na wypełnienie luki, która powstała po odwołaniu tegorocznego The Tall Ships Races. Tamtejsze Centrum Żeglarskie zorganizuje Regaty Bałtyckie 2020. Polskie żaglowce będą się ścigać na trasie Świnoujście – Gdynia – Kołobrzeg – Szczecin.

 

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na polskich wodach. Nie doszło by do skutku, gdyby nie… koronawirus.  Gdy odwołano (a właściwie – przełożono na kolejny rok. Pisaliśmy o tym tutaj) The Tall Ships Races, na które Szczecin od lat wysyła młodzieżową reprezentację miasta, pracownicy Centrum Żeglarskiego zaczęli zastanawiać się, jak pomóc armatorom polskich żaglowców, które pandemia uziemiła w portach, a jednocześnie wykorzystać zapał młodzieży, będącej w trakcie przygotowań do letnich rejsów. Tak powstała idea Regat Bałtyckich – towarzyskiej imprezy wzdłuż polskich wybrzeży.

 

Regaty Bałtyckie 2020 – trasa I etapu / mat. organizatora

 

Organizatorzy zaprosili do udziału wszystkie chętne jednostki. Regulamin nie przewiduje podziału na klasy, ale – co ważne – zostaną zastosowane przeliczniki. Te same, które stosuje organizator regat The Tall Ships Races. Zaplanowano dwa etapy wyścigowe (Świnoujście – Gdynia oraz Gdynia – Kołobrzeg) i jeden towarzyski (Kołobrzeg – Szczecin). Finał i rozdanie nagród odbędą się w Szczecinie 29 sierpnia.

 

Regaty Bałtyckie 2020 – trasa II etapu / mat. organizatora

 

Start do pierwszego etapu wyznaczono na 19 sierpnia w okolicy Świnoujścia. 21 sierpnia jednostki mają zacumować w Gdyni. 23 sierpnia wyruszą w drugi etap, który zakończy się 25 sierpnia w Kołobrzegu. Po jednodniowym postoju w tym porcie, żaglowce popłyną do Szczecina na uroczyste podsumowanie i uhonorowanie zwycięzców (28-30 sierpnia).

 

Regaty nie będą tradycyjnym wyścigiem. Uczestniczące żaglowce będą musiały przepłynąć jak najwięcej mil w zadanym przedziale czasowym po dozwolonej trasie (po drodze trzeba będzie „zaliczyć” kilka punktów kontrolnych, tzw. waypointów) i osiągnąć linię mety przed jej oficjalnym zamknięciem. Ostateczny wynik zostanie obliczony poprzez podzielenie liczby przebytych mil przez wspomniany przelicznik.

 

Dar Szczecina i Shtandart
Dar Szczecina (na pierwszym planie) weźmie udział w Regatach Bałtyckich / fot. Krzysztof Romański

 

Jakie jednostki wezmą udział w Regatach Bałtyckich?

W pierwszym etapie mają popłynąć cztery żaglowce i jachty:

  • Dar Młodzieży,
  • Pogoria,
  • Dar Szczecina,
  • Zryw.

W drugim zabraknie białej fregaty (która jednak popłynie do Szczecina na finał), za to przybędą:

Wciąż jeszcze możliwe jest dołączenie do regatowego grona, zarówno w pierwszym, jak i drugim etapie. Liczy się chęć, a nie długość jachtu czy żaglowca.

Serdecznie zapraszamy! – mówi Jerzy Raducha, wicedyrektor Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

 

Krzysztof Romański

13.08.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Neil Johnstone

 

 

Dodaj komentarz