Dar Młodzieży przy nabrzeżu Westerplatte / fot. Bartosz Rotko

Dar Młodzieży po 10 latach znów w Gdańsku

Po dekadzie nieobecności Dar Młodzieży znów odwiedził miasto swoich narodzin. Największy polski żaglowiec w dniach 9-11 lipca 2021 roku cumuje na Westerplatte w Gdańsku.

Krzysztof Romański, 10.07.2021 r.

 

Aż trudno uwierzyć, że w niemal 40-letniej historii białej fregaty to dopiero ósma wizyta w Gdańsku. Żaglowiec, którego portem macierzystym jest Gdynia, do tej pory rzadko zaglądał do grodu nad Motławą. Teraz ta sytuacja ma się zmienić.

 

Dar Młodzieży na Westerplatte
Dar Młodzieży na Westerplatte / fot. Olga Długokęcka

 

Chcemy wzmocnić nasze związki z Gdańskiem, miastem, w którym rozpoczęło się życie najpiękniejszej polskiej fregaty. Planujemy, aby Dar Młodzieży co najmniej trzy razy w roku cumował w Gdańsku, gdzie będzie można go zwiedzać – na przykład podczas Jarmarku Dominikańskiego – zapowiada Bogumił Łączyński, dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który jest armatorem jednostki.

 

9 lipca 2021 roku, o godz. 9.30, Dar Młodzieży zacumował przy nabrzeżu na Westerplatte. W sobotę można było zwiedzać jego pokład. Z okazji tej skwapliwie skorzystali mieszkańcy Gdańska i turyści, którzy tłumnie stawili się pod trapem.

 

Dar Młodzieży przy nabrzeżu Westerplatte / fot. Bartosz Rotko
Dar Młodzieży przy nabrzeżu Westerplatte / fot. Bartosz Rotko

 

Żaglowiec, który powstał w Stoczni Gdańskiej w latach 1981-82, po wejściu do służby 8 razy zawijał do gdańskiego portu. Jak podają kronikarze Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, po raz pierwszy przy nabrzeżu na Westerplatte żaglowiec stanął 1 września 1988 roku, uczestnicząc w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Siedem lat później, jesienią 1995 roku zawitał do Gdańska ponownie. W 1997 roku pojawił się na zlocie żaglowców organizowanym z okazji milenium Gdańska. Miał wówczas okazję zaprezentować się pod pełnymi żaglami, podobnie jak Iskra i niemiecki Greif.

 

Iskra, Greif i Dar Młodzieży przy nabrzeżu Westerplatte w 1997 roku
Iskra, Greif i Dar Młodzieży przy nabrzeżu Westerplatte w 1997 roku / fot. Janusz Uklejewski

 

We wrześniu 1998 roku fregata zawinęła do Gdańskiej Stoczni Remontowej, a na jej pokładzie spotkali się prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Portugalii Jorge Sampaio. Był to intensywny czas zabiegania przez nasz kraj o poparcie w staraniach o przyjęcie do NATO. Dar Młodzieży pełnił wówczas rolę swoistego ambasadora RP. 22 czerwca 1999 roku żaglowiec ponownie popłynął do Gdańskiej Stoczni Remontowej, by uświetnić ceremonię chrztu nowego statku szkolnego gdyńskiej uczelni Horyzont II. Kolejna wizyta Daru Młodzieży w Gdańsku miała miejsce dopiero w 2011 roku, a na pobyt numer 8 przyszło poczekać całą dekadę.

 

Krzysztof Romański

10.07.2021 r.
Fotografia w nagłówku: Bartosz Rotko

Dodaj komentarz