The Tall Ships Races 2016 w Lizbonie / fot. Joao Ferrand

Kolejny port wycofuje się z organizacji Tall Ships Races Magellan-Elcano

A Coruna rezygnuje z przyjęcia floty The Tall Ships Races Magellan-Elcano. Hiszpański port idzie w ślady brytyjskiego Falmouth. Podobną decyzję ma podjąć Kadyks. Wszystko wskazuje więc na to, że regaty nie odbędą się.

Krzysztof Romański, 7.07.2021 r.

 

Powodem decyzji jest oczywiście niepewna sytuacja związana z pandemią i rosnącymi statystykami zachorowań na odmianę delta, które notowane są w Hiszpanii. Zlot żaglowców w A Corunie zaplanowany był na 26-29 sierpnia 2021 roku. Niedawno informowaliśmy też o wycofaniu się z imprezy brytyjskiego Falmouth (pisaliśmy o tym tutaj). W grze oficjalnie pozostają więc dwa porty: Lizbona i Kadyks. To ostatnie miasto, jak podają lokalne media, również nie podejmie się przyjęcia żaglowców u siebie. Oficjalnej decyzji wciąż jednak jeszcze nie ma. Jeśli dodamy do tego problemy, z jakimi borykała się ostatnio stolica Portugalii (lokalny lockdown i kordon sanitarny), można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że przełożone z ubiegłego roku The Tall Ships Races Magellan-Elcano 500 nie dojdą do skutku. W najbliższych dniach stanowisko w tej sprawie ma zająć organizator regat – Sail Training International (STI).

 

Przypomnijmy – w kwietniu 2020 roku STI podjęło decyzję o przełożeniu regat The Tall Ships Races 2020 na kolejny rok, po edycji bałtyckiej, której finałowym przystankiem miał być Szczecin. W międzyczasie zmieniła się kolejność poszczególnych etapów, kierunek regatowej rywalizacji, a także port startowy. Z goszczenia imprezy wycofała się Dunkierka, którą zastąpiło Falmouth. Oprócz tego brytyjskiego miasta portami-gospodarzami miały być:

  • A Coruna (Hiszpania) – 26-29 sierpnia 2021,
  • Lizbona (Portugalia) – 2-5 września 2021,
  • Kadyks (Hiszpania) – 9-12 września 2021.

We wszystkich etapach The Tall Ships Races Magellan-Elcano swój udział awizowały polskie żaglowce: Dar Młodzieży, Fryderyk Chopin, Pogoria i Kapitan Borchardt. Oprócz nich m.in. norweskie Statstraad Lehmkuhl i Christian Radich.

Krzysztof Romański

7.07.2021 r.
Zdjęcie w nagłówku: Joao Ferrand

Dodaj komentarz