Większe jednostki uczestniczące w zlocie w Sines

Falmouth wycofuje się z organizacji Tall Ships Races

Zaplanowany na 17-19 sierpnia 2021 roku zlot żaglowców w Falmouth nie odbędzie się. Brytyjski port miał być miejscem startu do przełożonych z ubiegłego roku regat The Tall Ships Races Magellan-Elcano 500. Wszystko wskazuje na to, że z imprezy wycofa się także Kadyks.

 

Krzysztof Romański, 23.06.2021 r.

Niedawno Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedłużył obowiązywanie części restrykcji koronawirusowych do 19 lipca. To co prawda niemal miesiąc przed planowaną imprezą w Falmouth, jednak trudno w tej chwili przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja, zwłaszcza wobec doniesień o rosnących statystykach zakażeń wariantem delta na Wyspach Brytyjskich. Biorąc to pod uwagę Rada Miasta Falmouth podjęła decyzję o odwołaniu sierpniowego zlotu The Tall Ships Races Magellan-Elcano 500.

 

Wiemy, że mieszkańcy Falmouth uwielbiają imprezy z udziałem żaglowców, jednak w obecnej sytuacji uważamy, że podejęliśmy słuszną decyzję. Zdaję sobie sprawę, z ogromnej pracy, jaka została wykonana. Chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia – mówi burmistrz Falmouth Steve Eva.

Przypomnijmy – w kwietniu 2020 roku Sail Training International podjęło decyzję o przełożeniu regat The Tall Ships Races 2020 na kolejny rok, po edycji bałtyckiej, której finałowym przystankiem miał być Szczecin. W międzyczasie zmieniła się kolejność poszczególnych etapów, kierunek regatowej rywalizacji, a także port startowy. Z goszczenia imprezy wycofała się Dunkierka, którą zastąpiło właśnie Falmouth, o czym pisaliśmy tutaj.

 

Co dalej z regatami, które dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata przyjęły nazwę The Tall Ships Races Magellan-Elcano 500 Series? Oprócz Falmouth, portami-gospodarzami mają być:

  • A Coruna (Hiszpania) – 26-29 sierpnia 2021,
  • Lizbona (Portugalia) – 2-5 września 2021,
  • Kadyks (Hiszpania) – 9-12 września 2021.

Już dziś nieoficjalnie mówi się o tym, że Kadyks pójdzie w ślady Falmouth (pisze o tym La Voz de Cadiz), a wobec ostatnich wydarzeń w Lizbonie (wprowadzenia lokalnego lockdownu i otoczenia miasta kordonem sanitarnym) trudno być optymistą.

Krzysztof Romański

23.06.2021 r.
Zdjęcie w nagłówku: Jaime Goncalves

Dodaj komentarz