Bark BAP Union

Ludzki łańcuch wokół największego żaglowca Ameryki

300 pływaków utworzyło ludzki łańcuch wokół peruwiańskiego barku Union. Wydarzenie było elementem Święta Apostołów Piotra i Pawła, które w Peru obchodzone jest w sposób szczególnie uroczysty.

 

Krzysztof Romański, 1.07.2021 r.

 

29 czerwca to w Peru dzień wolny od pracy. Święty Piotr jest m.in. patronem rybaków, dlatego w nadmorskich miastach i miasteczkach odbywają się uroczyste procesje. Gdy docierają na plaże, figura świętego zabierana jest w rejs, czemu zwykle towarzyszy liczna flota łodzi rybackich. W tym roku w uroczystościach wziął udział szkolny żaglowiec peruwiańskiej marynarki wojennej Union. Do zakotwiczonej na wysokości latarni Faro de la Marina w Miraflores jednostki podpłynęli pływacy, zrzeszeni w organizacji Sociedad Peruana de Vela y Truchas. 300 osób utworzyło ludzki łańcuch wokół okrętu. Asystowali im surferzy, kajakarze, żeglarze i rybacy. Pokazujemy w ten sposób naszą jedność, przyjaźń i szacunek dla symboli państwowych i religijnych – napisali organizatorzy.

 

Ludzki łańcuch wokół barku Union
Ludzki łańcuch wokół barku Union / fot. Marina de Guerra del Peru

 

Czteromasztowy bark BAP Union to drugi pod względem wielkości żaglowiec szkolny świata i jednocześnie największy żaglowiec Ameryki. Peru marzyło o własnej szkolnej jednostce od początku lat 80. Marzenia stały się kwestią prestiżową, gdy pod koniec lat 90. kraj ten stał się jedynym posiadającym dostęp do morza państwem południowoamerykańskim pozbawionym żaglowca. Szkolnymi jednostkami mogły się pochwalić: Brazylia (Cisne Branco), Kolumbia (Gloria), Urugwaj (Capitan Miranda), Argentyna (Libertad), Chile (Esmeralda), Ekwador (Guayas), Wenezuela (Simon Bolivar). Niezbędne środki udało się wygospodarować dopiero w 2010 roku. Wówczas przedsięwzięcie nabrało przyspieszenia. Projekt powstał przy współpracy z rządem Hiszpanii, jednak Peruwiańczycy za punkt honoru postawili sobie wybudowanie żaglowca własnymi siłami, we własnym kraju.

 

Czteromasztowy bark Union wszedł do służby jako szkolny żaglowiec w styczniu 2016 roku. Jego budowa w stoczni SIMA w Callao trwała 3 lata (stępkę położono 8 grudnia 2012 roku). Z długością całkowitą 115,7 metrów, stał się największą tego typu jednostką w Ameryce Południowej. Na czterech masztach bark nosi 34 żagle o łącznej powierzchni 3,4 tys. metrów kwadratowych. Portem macierzystym Union jest Callao. Nazwa upamiętnia jednostkę, która pod wodzą Miguela Grau brała udział w Wojnie o Pacyfik w XIX wieku.

 

Krzysztof Romański

1.07.2021 r.
Zdjęcie w nagłówku: Marina de Guerra del Peru

Dodaj komentarz