Dar Młodzieży po remoncie rozpoczął sezon

Nieco później niż wstępnie zakładano rozpoczął się sezon szkoleniowy dla Daru Młodzieży. 17 marca 2022 roku fregata Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyszła z macierzystego portu i skierowała się do Antwerpii.

 

Krzysztof Romański, 18.03.2022 r.

 

Planowano, że w pierwszy tegoroczny rejs szkoleniowy Dar Młodzieży wyjdzie 24 lutego. Termin ten przesunął się o niemal miesiąc z powodu dłuższego niż zakładano pobytu statku w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Zakres remontu obejmował przede wszystkim przegląd i wymianę części takielunku, co wiązało się z pracami na wysokościach. Zima w tym roku, choć mało śnieżna, dała się we znaki wyjątkowo częstymi i silnymi wichurami, które pokrzyżowały szyki stoczniowcom i stąd opóźnienie remontu. Warto odnotować, że po raz pierwszy od nowości zdjęto bombramstengi na fok- i grotmaszcie.

 

Po zdjęciu i ocenie przez inspektorów Polskiego Rejestru Statków – były pewne ubytki przekraczające dopuszczalne normy. Operacje z tym związane polegały na wycięciu przez stocznię fragmentów i wspawaniu nowych – na obu masztach. W najgorszym stanie były topy masztów – zostały wyremontowane – na zakończeniach masztów znajdowały się wywinięte z blach „grzybki” mocno już skorodowane – zostały wycięte i nieco zmienił się przez to wygląd zakończeń masztów. Naprawiono też znajdujące się tam mocowania lin, co również miało miejsce na zdjętych pięciu rejach, przy zachowaniu wymagań obciążeniowych – opowiadał na łamach portalu Oficyna Morska chief Daru Młodzieży Wiesław Suchocki.

 

Oprócz prac takielarskich, przeprowadzono też remont silników i agregatów oraz odświeżono niektóre pomieszczenia socjalne. Na tzw. Placu Kaszubskim, czyli miejscu, w którym zbiegają się korytarze pod pokładem, zainstalowano dodatkowe szafki dla praktykantów.

 

17 marca fregata pod komendą kapitana Artura Króla rzuciła cumy i wyruszyła na morze. W załodze szkoleniowej znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, którzy płyną do Antwerpii. Tam na pokład wsiądą studenci Antwerp Maritime Academy (Hogere Zeevaartschool Antwerpen) – uczelni, która od ponad dekady co roku na wiosnę wysyła swoich podopiecznych na miesięczne praktyki na Darze Młodzieży (pod hasłem #DoTheDar). Żaglowiec z belgijskimi kadetami ma zakosztować oceanicznej żeglugi w drodze do Kadyksu i z powrotem.

 

Latem Dar Młodzieży weźmie udział w regatach The Tall Ships Races, które w tym roku odbywają się na trasie: Esbjerg – Harlingen – Antwerpia – Aalborg. Statek odwiedzi też Rostock, Bremerhaven i Szczecin. Planowany jesienny rejs na Morze Czarne najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku z uwagi na wojnę na Ukrainie. Dar Młodzieży w planie miał m.in. wizytę w Odesie (19-20 października). Armator pracuje nad niezbędnymi zmianami w grafiku.

 

Krzysztof Romański

18.03.2022 r.
Zdjęcie w nagłówku: Nial Robertson

Dodaj komentarz