The Tall Ships Races 2016 w Lizbonie / fot. Joao Ferrand

Rosyjskie żaglowce wykluczone z Tall Ships Races

Sail Training International, organizator The Tall Ships Races, zdecydował o wykluczeniu rosyjskich żaglowców z udziału w tegorocznych regatach. 

 

Krzysztof Romański, 2.03.2022 r.

 

Decyzję podjęto po konsultacji z portami-gospodarzami tegorocznych zlotów oraz reprezentantami poszczególnych krajów zrzeszonych w STI. Polskim przedstawicielem w tej organizacji jest Sail Training Association Poland (STAP), który przez ponad dwie dekady był armatorem Pogorii. W komunikacie, który został opublikowany na stronie Pogoria.pl czytamy:

W ramach swojej działalności jako narodowy przedstawiciel w The Sail Training International, uczestniczyliśmy 28 lutego 2022 roku, w telekonferencji Prezesa Zarządu The Sail Training International (STI) Jonathan’a Cheshire’a, z przedstawicielami Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Polski (państw graniczących ze stronami konfliktu). Konferencja została zwołana w trybie ad hoc w związku z agresją Federacji Rosyjskiej (FR) na Ukrainę.

Przedmiotem dyskusji był m.in. status FR jako członka STI i udział jednostek pod banderą Rosji w TSR. W odróżnieniu od innych przedstawicieli (Finlandia, Estonia), prezentujących łagodniejsze stanowisko, nasz przedstawiciel narodowy oświadczył stanowczo, że nie może być mowy o udziale rosyjskich jednostek w TSR, a członkostwo Rosji w STI powinno zostać co najmniej zawieszone.

 

Przypomnijmy, że The Tall Ships Races 2022 zaplanowano w lipcu i sierpniu na trasie: Esbjerg (Dania) – Harlingen (Niderlandy) – Antwerpia (Belgia) – Aalborg (Dania). Na liście zgłoszonych jednostek były m.in. rosyjskie Mir oraz Shtandart. Większość portów opublikowała już swoje oświadczenia. Na stronie organizatora zlotu w Harlingen napisano, m.in.:

 

Podobnie jak większość świata, Fundacja Harlingen Sail jest zszokowana i zasmucona tym, co dzieje się obecnie na Ukrainie i oczekujemy, że agresja i przemoc szybko się skończą. W świetle tych wydarzeń prowadziliśmy rozmowy z Sail Training International i innymi portami gospodarzami The Tall Ships Races 2022. Po tych dyskusjach jednogłośnie zdecydowaliśmy, że biorąc pod uwagę obecną sytuację, rosyjskie statki nie mogą uczestniczyć w wydarzeniu. Podjęliśmy tę decyzję z bólem w sercu, właśnie dlatego, że The Tall Ships Races reprezentują międzynarodową przyjaźń i zrozumienie. Jednakże, biorąc pod uwagę akt agresji na Ukrainę, podejmowanie rosyjskich statków w lipcu w Harlingen byłoby niewłaściwe.

 

Krzysztof Romański

2.03.2022 r.
Zdjęcie w nagłówku: Joao Ferrand

Dodaj komentarz