Fregata Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w weekend cumuje w Sztokholmie. Dar Młodzieży jest częścią odbywających się w stolicy Szwecji Dni Polskiego Dziedzictwa.
Krzysztof Romański, 14.05.2023 r.
W maju polskie placówki dyplomatyczne i środowiska polonijne z całego świata organizują szereg wydarzeń w ramach Polish Heritage Days (Dni Polskiego Dziedzictwa). Termin nie został wybrany przypadkowo – to nawiązanie do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gościem specjalnym imprez odbywających się w Szwecji jest Dar Młodzieży. Żaglowiec przypłynął do Sztokholmu na zaproszenie Ambasady RP. W weekend 13-14 maja cumuje w reprezentacyjnym miejscu w pobliżu Muzeum Fotografii (Fotografiska). Pokład fregaty otwarty jest dla zwiedzających i cieszy się sporym powodzeniem.
– W sobotę odwiedziło nas ponad 600 osób. Jeszcze więcej gości spodziewamy się w niedzielę. Największe emocje wzbudzają oczywiście wizyty Polaków mieszkających w Szwecji – mówi kapitan Rafał Szymański, komendant Daru Młodzieży.
Na nabrzeżu, tuż przy burcie jednostki, ustawiono stanowiska promocyjne Polskiej Organizacji Turystycznej i regionu Małopolski. Są też stoiska z rękodziełem, przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych Lot i Polferries reklamują połączenia do kraju, a zespół Kwiaty Polskie z Malmo w tradycyjnych strojach prezentuje tańce – krakowiaka i poloneza. Odwiedzający mają okazję spróbować oscypków oraz regionalnych wędlin i win.

Dar Młodzieży odwiedza stolicę Szwecji po raz piąty (wcześniej w latach: 1991, 2002, 2007 i 2014). Te wizyty zawsze mają również wymiar symboliczny. To w Sztokholmie bowiem bezpieczne schronienie na internowaniu w trakcie drugiej wojny światowej znalazł jego poprzednik, Dar Pomorza. Oficjalna delegacja załogi odwiedziła cmentarz, na którym pochowany jest legendarny bosman Daru Pomorza Jan Leszczyński Waju.
Kolejnym przystankiem na trasie Daru Młodzieży będzie macierzysta Gdynia, do której zawinie 17 maja. W domu żaglowiec spędzi tydzień. Po wymianie załogi 24 maja wyjdzie w niemal półroczny rejs szkoleniowy. Weźmie udział w regatach The Tall Ships Races i przejdzie równik (o czym informowaliśmy jako pierwsi tutaj), upamiętniając w ten sposób stulecie pierwszego przekroczenia najdłuższego równoleżnika dokonanego przez statek pod biało-czerwoną banderą. W 1923 roku w pionierski rejs na południową półkulę – do Brazylii – wybrał się szkolny bark Lwów.