Dar Młodzieży w stoczni Nauta / fot. Krzysztof Romański

Dar Młodzieży w stoczni w Gdyni

Trwa przegląd techniczny Daru Młodzieży. Prace odbywają się w pływającym doku stoczni remontowej Nauta w Gdyni.

 

Przygotowujący się do kolejnego sezonu szkoleniowego Dar Młodzieży przechodzi remont potwierdzający klasę. Pod koniec stycznia żaglowiec wszedł do pływającego doku gdyńskiej stoczni Nauta. Po wypompowaniu wody i ustabilizowaniu jednostki, dokładnie umyto i oskrobano kadłub. Wymagała tego zwłaszcza część podwodna, którą pokrywała spora warstwa skorupiaków. Miejscowo przeprowadzono piaskowanie oraz wymianę  elementów ochrony anodowej. Sprawdzeniu, czyszczeniu i malowaniu poddano kotwice wraz z ich łańcuchami oraz kluzy kotwiczne. Stoczniowcy zdemontowali, oczyścili i zakonserwowali śrubę napędową oraz śrubę steru strumieniowego. Przepłukano zbiorniki wody słodkiej, zęzy, zawory denne i kingstony (zawory zaburtowe). Ponieważ statek jest w dobrej kondycji, tym razem nie trzeba było prowadzić zbyt wielu prac w części pokładowej. Ograniczono się do sprawdzenia elementów takielunku stałego na masztach i kilku mniejszych napraw. Nad całością prac remontowych nadzór pełni Polski Rejestr Statków.

 

Dar Młodzieży w stoczni

Z wizytą na S/V Dar Młodzieży w stoczni remontowej Nauta w Gdyni.

Opublikowany przez Żaglowce Poniedziałek, 3 lutego 2020

 

Dar Młodzieży pozostanie w doku prawdopodobnie do końca tygodnia. Dokładna data zejścia zależy od pogody. Kadłub bowiem musi jeszcze zostać pokryty dodatkową warstwą farby antyporostowej, a prace malarskie można prowadzić przy odpowiednich warunkach atmosferycznych.

 

– Przede wszystkim nie może być deszczu. Jak pada, nie da się malować. Poza tym im niższa temperatura, tym farba dłużej schnie. Dlatego z uwagą śledzimy prognozy pogody. Po położeniu farby antporostowej statek musi w ciągu 24 godzin wrócić do wody. Inaczej farba utraci właściwości antyporostowe – informuje kapitan Rafał Szymański, komendant Daru Młodzieży.

 

Dar Młodzieży w stoczni Nauta / fot. Krzysztof Romański
Dar Młodzieży w stoczni Nauta. Widok od rufy. / fot. Krzysztof Romański

 

Po zakończeniu prac przy nabrzeżu stoczniowym statek powinien wrócić na stałe miejsce przy Molo Południowym w połowie lutego. To pierwszy takie remont od 2 lat. Poprzedni również odbywał się w „Naucie”. Zakres prac był wówczas większy, ponieważ żaglowiec przygotowywał się do rejsu dookoła świata.

 

Dar Młodzieży w stoczni Nauta / fot. Krzysztof Romański
Dar Młodzieży – zbliżenie części podwodnej / fot. Krzysztof Romański

 

Tegoroczny sezon szkoleniowy Daru Młodzieży rozpocznie się 22 marca. W Gdyni na pokład zaokrętuje grupa ponad 100 studentów szkoły morskiej Hogere Zeevartschool z Antwerpii. Belgowie, którzy nie posiadają własnego żaglowca szkolnego, raz w roku wysyłają uczniów na miesięczne rejsy praktykanckie na Darze Młodzieży. Współpraca gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego z uczelnią z Antwerpii trwa od 2008 roku. Tym razem belgijscy studenci pożeglują na trasie Gdynia – Antwerpia – Kadyks. W drodze powrotnej z Antwerpii na pokładzie „białej fregaty” popłyną uczniowie średnich szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina. Podczas kolejnych rejsów szkolenie przejdą głównie studenci Uniwersytetu Morskiego oraz grupa uczniów z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska. Szczegółowy harmonogram letnich podróży szkoleniowych nie został jeszcze zamknięty. Armator prowadzi negocjacje z zagranicznymi partnerami, ponieważ wiele portów europejskich zabiega o przypłynięcie Daru Młodzieży. Na kursie gdyńskiego żaglowca zapewne znajdą się miasta-gospodarze regat The Tall Ships Races (Lizbona, Kadyks, La Coruna, Dunkierka) oraz zlotów Sail Amsterdam i Sail Bremerhaven.

 

Krzysztof Romański

3.02.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

 

Zobaczcie naszą fotorelację z doku:

Dodaj komentarz