Dar Młodzieży w Plymouth / fot. Magda Figzał

Dar Młodzieży wszedł na mieliznę w pobliżu Gdyni

Szkolna fregata Uniwersytetu Morskiego Dar Młodzieży weszła na mieliznę w okolicy wejścia do gdyńskiego portu. Niezbędna była pomoc holownika.

 

Krzysztof Romański, 25.05.2024 r.

Do incydentu doszło w piątek 24 maja br. tuż po południu, przy dobrej pogodzie. Żaglowiec utknął na płyciźnie niedaleko gdyńskiego portu. Na pomoc Darowi Młodzieży w zejściu z mielizny wezwano holownik, po czym fregata o własnych siłach odeszła na kotwicowisko. O kulisach wydarzenia w rozmowie z reporterem Polskiej Agencji Prasowej opowiedział dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek:

 

Dar Młodzieży w godzinach porannych wyszedł w morze z macierzystego Portu Gdynia w celu realizacji prób morskich po przeprowadzonych wcześniej kilkudniowych pracach serwisowych. W trakcie tych prób doszło do zetknięcia się jednostki w części dziobowej z jedną z lokalnych płycizn. W związku z zaistniałą sytuacją podjęto natychmiastowe działania, które umożliwią kontynuację zaplanowanego rejsu – powiedział Dariusz Jellonek, którego zdaniem był to drobny incydent, który w żadnym momencie nie stanowił zagrożenia dla załogi i praktykantów.

 

Na redzie pod wodę zeszli wezwani nurkowie, którzy ocenili stan poszycia Daru Młodzieży. Jako że nie wykryli oni żadnych uszkodzeń, statek będzie mógł bez przeszkód kontynuować zaplanowany rejs do holenderskiego portu Vlissingen.

 

Dar Młodzieży ma już za sobą pierwszy etap tegorocznej kampanii szkoleniowej. W marcu i kwietniu fregata pod komendą kapitana Rafała Szymańskiego pożeglowała niemal pod Gibraltar, do hiszpańskiego Algeciras. Odwiedziła też Szetlandy (Lerwick) i Hamburg, w którym była jedną z gwiazd majowych urodzin portu. Pod żaglami Daru szkolili się belgijscy studenci Antwerp Maritime School z Antwerpii oraz uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska. Latem jednostka weźmie udział w regatach The Tall Ships Races, które odwiedzą aż sześć portów: Kłajpedę na Litwie, Helsinki, Tallinn, fińskie Turku, Mariehamn na Wyspach Alandzkich i Szczecin. Załoga fregaty liczy na kolejny dobry występ w tych prestiżowych wyścigach. W ubiegłym roku jednostka wygrała jeden z trzech etapów, a w ostatecznej klasyfikacji zajęła drugie miejsce. Pracowity sezon Dar Młodzieży zakończy 17 września w macierzystej Gdyni.

 

Krzysztof Romański

25.05.2024 r.
Zdjęcie w nagłówku: Magda Figzał

 

 

Dodaj komentarz