Dar Młodzieży na starcie regat The Tall Ships Races 2022

Dokąd popłynie Dar Młodzieży? Znamy plan rejsów w 2024 roku

To będzie intensywny, choć zdecydowanie krótszy od poprzedniego, sezon Daru Młodzieży. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuszcza macierzysty port już 14 marca. Latem weźmie udział w najważniejszych imprezach żaglowcowych w Europie, z regatami The Tall Ships Races na czele. 

Krzysztof Romański, 11.03.2024 r.

To będzie pracowite sześć miesięcy dla załogi Daru Młodzieży. Żaglowiec pod dowództwem komendanta Rafała Szymańskiego jak zwykle rozpoczyna sezon w marcu od rejsu do Antwerpii, w której na pokład wejdą studenci tamtejszej Antwerp Maritime Academy (dawniej Hogere Zeevartschool). Współpraca z tą uczelnią to już tradycja. Od 13 lat, zawsze wczesną wiosną, fregata Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyrusza w miesięczną podróż szkoleniową z belgijską młodzieżą pod hasłem #DoTheDar. Tym razem popłynie aż do Algeciras w Andaluzji, hiszpańskiego portu położonego u bram Gibraltaru. Po odstawieniu Belgów do domu, na statek zamustrują uczniowie szkół morskich z Gdańska i Szczecina oraz szkoły żeglugi śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. W ramach ich praktyk, jednostka odwiedzi Hamburg (na urodziny portu) oraz Szetlandy. Będzie to sentymentalny powrót do Lerwick, w którym Dar Młodzieży gościł w ubiegłym roku na The Tall Ships Races.

 

Komendant Rafał Szymański
Komendant Daru Młodzieży Rafał Szymański / fot. Krzysztof Romański

Pod koniec czerwca żaglowiec weźmie udział w zlocie Delf Sail w Holandii, a czas od 26 czerwca do 5 sierpnia wypełni mu udział w tegorocznej odsłonie najsłynniejszych żaglowcowych regat. Po drodze fregata zawinie do Kłajpedy, Helsinek, Kotki, Tallina, Turku, Mariehman i na finał do Szczecina. Potem czeka ją jeszcze zlot Hanse Sail w Rostoku, wizyta w zaprzyjaźnionym porcie w Bremerhaven i rejs do Wielkiej Brytanii, którego szczegóły są jeszcze w trakcie ustalania. Sezon ma się zakończyć 17 września w macierzystej Gdyni. To niemal dwa miesiące wcześniej niż przed rokiem, ale wówczas Dar odbywał specjalną podróż na równik, dla uczczenia setnej rocznicy podróży barku Lwów do Ameryki Południowej.

 

Poniżej pełna lista odwiedzanych przez Dar Młodzieży portów wraz z datami pobytów:

Antwerpia – 22-23 marcaAlgeciras – 5-8 kwietnia
Antwerpia – 19-21 kwietnia
Lerwick – 28 kwietnia – 2 maja
Hamburg – 9-12 maja
Gdynia – 19-22 maja
Vlissingen – 1-2 czerwca
Delfzijl – 13-16 czerwca
Gdynia – 21-25 czerwca
Kłajpeda – 27-30 czerwca
Helsinki – 4-7 lipca
Kotka – 8-9 lipca
Tallinn – 11-14 lipca
Turku –  18-21 lipca
Marienhamn 24-27 lipca
Szczecin – 2-5 sierpnia
Rostock – 7-12 sierpnia
Gdynia – 17-21 sierpnia
Bremerhaven – 25-28 sierpnia
Port angielski (do potwierdzenia)
Gdynia – 17 września

Krzysztof Romański

11.03.2024 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

 

Dodaj komentarz