Francuzi przejmują brytyjski żaglowiec

Był Kaskelot, jest Le Français. Znany z występów w wielu filmach drewniany bark zmienił właściciela i z nową nazwą będzie pływał pod francuską banderą.

 

28 września 2018 roku żaglowiec, jeszcze jako Kaskelot, wszedł do St Malo. Zacumowaną przy kei jednostkę przechrzczono na Le Français, a na flagsztoku podniesiono trójkolorową banderę. Nazwę dotychczasowego portu macierzystego – Bristol – na rufie przykryła tabliczka z napisem St Malo. W ten sposób bark zaczął pisać nowy rozdział swojej 70-letniej historii.

 

Zmiana nazwy i portu macierzystego / fot. Gérard Lebailly
Zmiana nazwy i portu macierzystego / fot. Gérard Lebailly

 

Statek został zakupiony przez grono francuskich inwestorów, którym przewodzi Bob Escoffier. Ta sama grupa jest już armatorem statku Étoile du Roy, który wcześniej również był brytyjski (do 2010 roku nazywał się Grand Turc). W ten sposób stowarzyszenie Étoile Marine Croisières buduje ciekawą flotę żaglowców, które bazują w St Malo, biorą udział w żeglarskich festiwalach, ale dostępne są też na wynajem.

 

 

Le Français to drewniany bark o długości całkowitej niemal 47 metrów. Na trzech masztach nosi 17 żagli o łącznej powierzchni 882 metrów kwadratowych. Statek zbudowano jako Anne-Marie Grenius w renomowanej duńskiej stoczni J. Ring-Anderson w Svendborg. Jednostka powstała w 1948 roku na zamówienie Royal Greenland Trading Company – firmy, która do dziś prowadzi połowy w okolicy Grenlandii. Zadaniem żaglowca były dostawy zapasów z Europy na grenlandzkie wybrzeże. W latach 60. służył jako jednostka zaopatrująca rybaków łowiących w pobliżu Wysp Owczych. W 1981 roku kupili go Brytyjczycy, którzy zmienili nazwę na Kaskelot (czyli po prostu kaszalot), otaklowali go jako bark i przebudowali tak, by mógł występować w filmach. Żaglowiec zagrał do tej pory w kilkunastu obrazach, wśród których są tak znane produkcje jak: Trzej Muszkieterowie (1993), Wyspa Skarbów (1996), David Copperfield (1999), Shackleton (2002) czy Alicja w Krainie Carów (2010). Nowa nazwa nawiązuje do trzymasztowego szkunera, na którym w latach 1903-1905 Francuzi pod dowództwem Jean-Baptiste Charcot’a prowadzili eksplorację Antarktydy. Wyprawa zakończyła się m.in. odkryciem Wybrzeża Loubeta.

 

Krzysztof Romański

6.10.2018 r.
Zdjęcie w nagłówku: Rick Tomlison

 

 

 

Dodaj komentarz