Lord Nelson wygrał Bitwę Barków

W tradycyjnych regatach dwóch barków należących do brytyjskiej organizacji Jubilee Sailing Trust nie było niespodzianki. Lord Nelson po raz czwarty okazał się szybszy niż Tenacious.

 

Bitwa Barków to tygodniowe regaty, które odbywają się na wodach kanału Angielskiego. Rywalizacja między załogami traktowana jest bardzo prestiżowo, jednak przede wszystkim liczy się dobra zabawa. Pierwsza edycja wyścigu odbyła się w 2011 roku. Dwie kolejne w 2014 i 2015 roku. We wszystkich triumfował Lord Nelson. Tegoroczny pojedynek był pierwszą od trzech lat okazją dla Tenaciousa do rewanżu. Regaty rozpoczęły się 29 września na wysokości przylądka Needels na wyspie Wight. Metę zlokalizowano w poblizu Dartmouth. Walka była zacięta, jednak znów górą – tym razem zaledwie o kilka minut – był „Nellie” pod komendą Barbary Campbell. Dla legendarnej pani kapitan był to ostatni rejs. Po tym sezonie przechodzi bowiem na zasłużoną emeryturę.

 

Lord Nelson to trzymasztowy bark, zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera Colina Mudie (konstruktora m.in. także indyjskich barków Tarangini i Sudarshini). Powstawał 2 lata. Stępkę położono w październiku 1984 roku w Wivenhoe w hrabstwie Essex. Wobec kłopotów finansowych stoczni, zdecydowano by dokończyć budowę w Southampton. 4 lipca1986 roku statek został uroczyście ochrzczony z udziałem księcia Andrzeja. Jednostka wciąż jednak nie była gotowa. Wobec nieporozumień pomiędzy zleceniodawcą i nowym wykonawcą, ostatni etap prac odbył się w jeszcze innej stoczni – w Cowes. Wreszcie 17 października 1986 roku Lord Nelson mógł ruszyć w pierwszy rejs.

 

Armatorem jednostki, której długość całkowita liczy 54,7 metrów, jest obchodząca 40-lecie istnienia fundacja Jubilee Sailing Trust. W jej flocie pływa także bark Tenacious, znacznie dłuższy od Lorda Nelsona. Co ciekawe, jego 65-metrowy kadłub jest drewniany. Statek powstawał niemal 4 lata. Stępkę położono w 1996 roku, a banderę podniesiono we wrześniu 2000 roku. W tej chwili największym drewnianym żaglowcem świata.

 

Oba statki tworzą jedyną w świecie parę żaglowców w pełni przystosowanych do rejsów z osobami na wózkach. Na pokładzie obowiązuje specjalny system polegający na łączeniu załogantów w mieszane pary – osoba niepełnosprawna otrzymuje pełnosprawnego opiekuna. To tzw. buddy system. Opieki nie należy rozumieć jako wyręczania kogoś czy ciągłego nadzorowania. Pomaga się tylko wówczas, gdy jest się o to poproszonym. Lord Nelson został wyposażony w windy, mówiący kompas, koleiny na pokładzie, umożliwiające stabilizację wózków oraz przestronne prysznice i toalety. Szerokie platformy na masztach pozwalają na wciąganie na nie osób na wózkach.

 

Krzysztof Romański

5.10.2018 r.
Zdjęcie w nagłówku: Max Mudie / Tallshipstock.com

 

Zobaczcie galerię zdjęć z Bitwy Barków autorstwa Maxa Mudie z Tallshipstock.com

Dodaj komentarz