Tall Ships Races Turku

Gdzie spotkamy żaglowce? Oto najważniejsze imprezy 2022 roku

Czym będzie żył świat wielkich żaglowców w 2022 roku? W których portach odbędzie się The Tall Ships Races? Gdzie zobaczymy najwięcej jednostek? Zapraszamy na przegląd najciekawszych żaglowcowych wydarzeń zapowiadanych na najbliższe 12 miesięcy.

 

Krzysztof Romański, 1.01.2022 r.

 

Velas Latinoamerica po raz czwarty

Imprezą roku w żaglowcowym świecie bez wątpienia będzie kolejna – już czwarta – edycja odbywającego się co 4 lata Velas Latinoamerica. Tym razem ciężar organizacji tego wielomiesięcznego przedsięwzięcia wzięłą na siebie brazylijska marynarka wojenna. Brazylia bowiem obchodzi w tym roku 200. rocznicę niepodległości. Szkolne żaglowce krajów Ameryki Łacińskiej spotkają się w Rio de Janeiro w dniach 13-20 lutego, skąd wezmą wspólny kurs dookoła Ameryki Południowej. W porównaniu z 2018 rokiem ograniczono liczbę portów i co za tym idzie – czas trwania całego cyklu. Dodatkowo, podczas zlotów w poszczególnych miastach trzeba się będzie liczyć z obostrzeniami wynikającymi z lokalnych przepisów dotyczących walki z wirusem COVID-19.

 

Velas Latinoamerica
Velas Latinoamerica / fot. Armada de Chile

 

Spod Głowy Cukru flotylla żaglowców skieruje się na południe – do Urugwaju (Montevideo) i Argentyny. Tym razem nie zatrzyma się jednak w Buenos Aires, ale w bazie argentyńskiej marynarki wojennej w porcie Mar del Plata. Koniec marca 2022 roku uczestnicy Velas Latinoamerica spędzą w chilijskim Punta Arenas, oblewanym przez wody Cieśniny Magellana, która w 2020 roku świętowała 500. rocznicę odkrycia. Żaglowce nie będą podejmowały próby przejścia burzliwego przylądka Horn, tylko od razu skierują się na Pacyfik przez patagoński Kanał Beagle. Po zachodniej stronie kontynentu odwiedzą Valparaiso w Chile, Callao w Peru oraz Guayaquil w Ekwadorze. Przed przejściem Kanału Panamskiego flotylla zatrzyma się w Balboa w Panamie, a potem żaglowce zawiną jeszcze do Kartageny w Kolumbii, Santo Domingo na Dominikanie oraz do Willemstad w Curacao. Ten karaibsko-holenderski przystanek w poprzedniej edycji wypadł doskonale, organizując szereg wydarzeń towarzyszących (zobacz naszą relację tutaj). Finał całego cyklu zaplanowano w Veracruz w Meksyku w dniach 23-28 czerwca 2022 roku. W imprezie standardowo uczestniczyć będą niemal wszystkie jednostki szkolne marynarek wojennych krajów amerykańskich. Swój udział potwierdziły: Cisne Branco z Brazylii, Cuauhtemoc z Meksyku, Capitan Miranda z Urugwaju, Libertad z Argentyny, największy żaglowiec Ameryki – peruwiański bark Union, kolumbijska Gloria (przeczytaj naszą relację z rejsu na Glorii podczas poprzedniej edycji Velas Latinoamerica – tutaj), ekwadorski Guayas i Simon Bolivar z Wenezueli. Nowością ma być uczestnictwo Juana B. Cambiaso z Republiki Dominikany. Wielkim nieobecnym przyszłorocznego Velas będzie chilijska Esmeralda, którą czeka remont.

 

Poniżej pełna lista portów, w których zaplanowano zloty:

RIO DE JANEIRO (Brazylia) / 13-20.02.2022
MONTEVIDEO (Urugwaj)/ 3-6.03.2022
MAR DEL PLATA (Argentyna) / 9-15.03.2022
PUNTA ARENAS (Chile) / 25-28.03.2022
VALPARAISO (Chile) / 7-13.04.2022
CALLAO (Peru) / 22-27.04.2022
GUAYAQUIL (Ekwador)/ 3-6.05.2022
BALBOA (Panama) / 13-16.05.2022
KARTAGENA (Kolumbia)/ 19-26.05.2022
SANTO DOMINGO (Republika Dominikany)/ 31.05.-4.06.2022
WILLEMSTAD (Curacao) / 7-12.06.2022
VERA CRUZ (Meksyk) / 23-28.06.2022

 

Trasa Velas Latinoamerica 2022
Trasa Velas Latinoamerica 2022 / opracowanie Żaglowce Info

 

W Europie na początek Francja

Sezon wielkich imprez żeglarskich w Europie rozpocznie się wczesną wiosną na południu Francji. Od 12 do 18 kwietnia przy kejach miasta Sète zacumuje flota jednostek uczestniczących w Escale à Sète. To zlot tradycyjnych żaglowców organizowany co dwa lata – zawsze około Wielkanocy – w położonej nad Zatoką Lwią miejscowości. Sète jest 40-tysięcznym miastem w Oksytanii słynącym ze starego portu, którego historia sięga 1666 roku. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2010 roku. Trwała jeden dzień i przyciągnęła 10 tys. odwiedzających. Kolejne odsłony były dłuższe i cieszyły się dużo większą popularnością. W 2016 roku w zlocie wziął udział nasz Dar Młodzieży. Przy nabrzeżach zabytkowego portu cumowały już też rosyjskie Kruzensztern i Shtandart, replika żaglowca Ferdynanda Magellana – portugalska karaka Nao Victoria, hiszpański El Galeon i francuska fregata Hermione (replika XVIII-wiecznego okrętu generała La Fayette) oraz pływająca pod banderą Czech La Grace – replika brygu z XVIII wieku. W tym roku gwiazdą ma być rumuński bark Mircea.

 

Escale à Sète / fot. Jean-Pierre Degas

 

Pokazy morskich bitew z udziałem rekonstruktorów to jedna z większych atrakcji imprezy, której towarzyszą też jarmarki z lokalną żywnością, parady załóg i koncerty muzyki morskiej. Choć wejście na teren zlotu jest płatne, organizatorzy spodziewają się kilkuset tysięcy gości. Warto dodać, że Escale à Sète jest pierwszą imprezą żeglarską, nad którą patronat objęło UNESCO. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury uznała, że francuski zlot przyczynia się do „zachowania materialnego, niematerialnego i naturalnego dziedzictwa morza”.

 

Przeczytaj naszą relację z ostatniej edycji Escale a Sete w 2018 roku.

 

Tall Ships Races na Morzu Północnym

W maju na zwyczajowe urodziny portu zaprasza Hamburg. Odwoływany w poprzednich latach Hafengeburtstag tym razem ma dojść do skutku. W dniach 6-8 maja sporo ma się dziać na nabrzeżach Łaby i na samej rzece, na której przeprowadzone zostaną aż dwie parady – otwierająca i kończąca festiwal. Jak zwykle wezmą w nich udział żaglowce – m.in. Alexander von Humboldt 2, Artemis i Eye of the Wind. To będzie jednak ledwie aperitif przed daniem głównym. Po dwóch latach posuchy, w tym roku cały żaglowcowy świat trzyma bowiem kciuki, by sztandarowa europejska impreza – The Tall Ships Races – mogła wreszcie się odbyć zgodnie z planem. Regatowym akwenem tym razem będzie Morze Północne, a gospodarzami kolejnych zlotów: duński Esbjerg (11-14 lipca), holenderski Harlingen (14-17 lipca), Antwerpia (22-25 lipca) oraz Aalborg w Danii (4-7 sierpnia). Oprócz żaglowców ze starego kontynentu (m.in. Daru Młodzieży i Miru) akces zgłosił indyjski Tarangini. Na liście uczestników próżno jednak szukać jednostek z Ameryki Południowej, które będą zaangażowane we wspomniane Velas Latinoamerica. W regatach nie weźmie też udziału nasza Pogoria, która w tym czasie będzie na Morzu Śródziemnym.

 

W trakcie Tall Ships Races żaglowce będą się ścigać w dwóch etapach: Esbjerg – Harlingen oraz Antwerpia – Aalborg. Ten drugi, z finiszem na wodach Skagerraku zapowiada się bardzo emocjonująco. Wszystkie tegoroczne porty mają spore doświadczenie w goszczeniu floty TSR. W Esbjergu zloty miały miejsce w latach: 1993, 2001, 2014 i 2018; w Harlingen w 2018, w Antwerpii, która niegdyś była głównym sponsorem imprezy w 2001, 2004, 2010, 2016, 2019 zaś w Aalborgu w 1999, 2004, 2010, 2015 i 2019.

 

Nie sposób nie wspomnieć o cyklicznych imprezach, na które przypływają żaglowce ze całego świata. W tym roku warto pojawić się na dorocznych Kieler Woche w Kilonii – Windjammerparade zaplanowano na sobotę 25 czerwca – Hanse Sail w Rostocku (11-14 sierpnia) oraz tzw. „Małe Sail Bremerhaven” Lütte Sail Bremerhaven w dniach 17-21 sierpnia.

 

Dar Młodzieży cumuje przy Wałach Chrobrego / fot. Krzysztof Romański
A co w Polsce?

A co czeka nas w najbliższych miesiącach w Polsce? Latem Gdańsk tradycyjnie organizuje Baltic Sail, ale dokładnych dat jeszcze nie ogłoszono (w ubiegłym roku była to połowa sierpnia). Natomiast na zakończenie sezonu pożeglujemy na zachodnie wybrzeże, gdzie od 19 do 21 sierpnia przy nabrzeżach Odry zacumują żaglowce podczas imprezy pod nazwą Żagle Szczecin.

 

Warto wspomnieć, że 2022 rok to czas aż trzech okrągłych rocznic polskich żaglowców. 40. urodziny obchodzić będą Dar Młodzieży (4 lipca) oraz Iskra (11 sierpnia), zaś 30. Fryderyk Chopin, na którym banderę podniesiono 29 lutego 1992 roku.

 

Krzysztof Romański

1.01.2022 r.
Zdjęcie w nagłówku: Tall Ships Races Turku

Dodaj komentarz