To spotkanie żeglarskich legend – kapitana i żaglowca. Po kilkuletniej przerwie do prowadzenia Pogorii powrócił Krzysztof Baranowski. Kapitan dowodzi statkiem w trzech tygodniowych rejsach po Morzu Śródziemnym.
Krzysztof Romański, 20.07.2022 r.
W tym roku Pogoria spędza lato na południu Europy z portem bazowym w Genui. Wzięła tam m.in. udział w zlocie żaglowców Ruta Iacubus Maris 2022, obok takich jednostek jak rumuńska Mircea, włoski Palinuro czy hiszpańska Atyla. Podstawową działalnością gdyńskiej barkentyny są jednak rejsy z młodzieżą. Trzy z nich prowadzi jeden z ojców Pogorii – twórca Szkoły pod Żaglami Krzysztof Baranowski. Słynny kapitan jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył ziemię – najpierw na jachcie „Polonez” (1972/73), potem na „Lady B.” (1999/2000).

Cieszę się, że znów mogę wrócić na Pogorię, którą już wstępnie zarezerwowałem na przyszły rok. Chcę zorganizować na jej pokładzie kolejną edycję Szkoły pod Żaglami – powiedział nam Krzysztof Baranowski przed wyruszeniem w rejs.
Pogoria jest pierwszym żaglowcem zaprojektowanym przez „ojca żaglowców” – inżyniera Zygmunta Chorenia. Powstała – w dużej mierze dzięki wspomnianemu Krzysztoofowi Baranowskiemu – w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej (wówczas imienia Lenina) na zamówienie Telewizji Polskiej. Na pokładzie barkentyny miały odbywać się rejsy młodzieży w ramach „Bractwa Żelaznej Szekli”. Ta stworzona przez Adama Jassera organizacja współpracowała z bijącym w latach 70. i 80. rekordy popularności programem telewizyjnym „Latający Holender”, prowadzonym przez legendarnego redaktora Bohdana Sienkiewicza. Tym samym stała się pierwszą jednostką na świecie zbudowaną dla stacji telewizyjnej.
Właścicielem większościowym statku jest Polski Związek Żeglarski. Dwie piąte udziałów posiada stowarzyszenie Sail Training Association Poland (STAP), które przez ponad dwie dekady było armatorem Pogorii. Od 2021 roku rolę tę pełni Pomorski Związek Żeglarski.
Krzysztof Romański
20.07.2022 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański