Największa choinka w Polsce – na Darze Młodzieży

To najwyższa choinka w Trójmieście, a prawdopodobnie również w całej Polsce. Mierzące 49,5 metra świąteczne drzewko z lampek zdobi grotmaszt Daru Młodzieży cumującego w Gdyni.

 

Konstrukcję tworzy ponad 500 żarówek rozciągniętych na sznurach pomiędzy rejami. Oprócz świetlistej choinki na grocie, żaglowiec rozświetlają także sznury żarówek poprowadzonych od bukszprytu przez topy wszystkich masztów aż do bomu na rufie.

 

Uroczystego odpalenia lampek dokonali 8 grudnia 2019 roku wspólnie: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i profesor Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

 

– Czujemy się ważną cząstką Gdyni. Nasz statek jest obiektem rozpoznawalnym nie tylko przez gdynian, ale przez wszystkich rodaków i w taki symboliczny sposób chcieliśmy podkreślić więź Uniwersytetu Morskiego z miastem – wyjaśnił rektor uczelni, która jest armatorem Daru Młodzieży.

 

 

 

To pierwsza prezentacja choinkowej iluminacji fregaty w Polsce, ale nie pierwsza w ogóle. Inauguracja tej formy oświetlenia miała miejsce w ubiegłym roku podczas postoju w Los Angeles. Statek przebywał tam w ramach Rejsu Niepodległości dookoła świata.

 

Świąteczne podświetlenie Daru Młodzieży można będzie oglądać aż do wyjścia jednostki na remont, który wkrótce jest planowany. Jego dokładna data nie jest jeszcze znana.

 

Krzysztof Romański

21.12.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Marek Sałatowski

 

 

Dodaj komentarz