Wielka wyprawa rosyjskich żaglowców

Russian Sails to nazwa wyprawy, w której uczestniczą trzy największe rosyjskie żaglowce: Sedov, Kruzensztern i Pallada. Ekspedycja ma uświetnić obchody 200-lecia odkrycia Antarktydy oraz 75-lecia zakończenia II wojny światowej.

 

W niedzielę 8 grudnia z macierzystego portu w Kaliningradzie wyszły słynne czteromasztowe barki. Najpierw Sedov, niedługo potem Kruzensztern. Jednostki zostały pożegnane z wielką pompą. Były przemówienia, orkiestra, w niebo wzbiły się setki balonów w rosyjskich barwach narodowych. Na cumujących dziób w dziób statkach postawione były sztaksle z nadrukowanym logo wyprawy. Co ciekawe, te okolicznościowe żagle uszył gdański Sail Service. Obie jednostki wzięły kurs na południowy Atlantyk, jak najbliżej Antarktydy. Tam, w okolicy wyspy Georgia Południowa, na początku lutego 2020 roku dołączy do nich Pallada. Wybudowana w Gdańsku fregata rozpoczęła swój rejs nieco szybciej, ma bowiem do pokonania większą odległość. Dlatego macierzysty Władywostok opuściła już w listopadzie.

 

Pallada / fot. Valery Vasilevsky
Pallada / fot. Valery Vasilevsky

 

Motywem przewodnim wyprawy jest uczczenie 200-rocznicy odkrycia Antarktydy, którego dokonała rosyjska ekspedycja pod dowództwem Fabiana von Bellingshausena (na statku Wostok) i Michaiła Łazarewa (na statku Mirnyj). Żeglarze dotarli na Antarktydę 28 stycznia 1820 roku. Nie było to ich jedyne dokonanie. Ogółem, w trakcie 751-dniowej eskapady, odkryli 29 wysp, a na pamiątkę ich nazwiskami nazwano morza u wybrzeży najzimniejszego kontynentu. 200 lat później, śladami słynnych polarników ruszają trzy rosyjskie żaglowce, które wyznaczyły sobie miejsce spotkania na południowym Atlantyku. Po krótkim wspólnym rejsie, najmłodsza z tria – Pallada – podejmie próbę pożeglowania jak najbliżej Antarktydy, korzystając z krótkiego tamtejszego lata.

 

Wyprawa Russian Sails odbywa się pod patronatem najwyższych władz Federacji Rosyjskiej. Spotkanie na południowym Atlantyku jest punktem kulminacyjnym, jednak nie kończy ekspedycji. W jej ramach bowiem zarówno Sedov, jak i Pallada opłyną świat, natomiast Kruzensztern zrobi pętlę dookoła Atlantyku, przemierzy Morze Śródziemne i Czarne, docierając do miast, które odegrały ważną rolę podczas II wojny światowej: Sewastopolu i Noworosyjska.

 

Kruzenshern i Sedov pod pełnymi żaglami na Bałtyku
Kruzenshern i Sedov pod pełnymi żaglami na Bałtyku / fot. www.fb.com/kruzenshternofficial

 

Dla Sedova będzie to już drugi rejs dookoła świata. Największy żaglowiec szkolny świata po raz pierwszy okrążył glob w latach 2012-13. Tamten rejs trwał 13 miesięcy. Rozpoczynał i kończył się w St. Petersbugu, a na kursie czteromasztowego barku znalazły się aż 32 porty i… przylądek Horn. Podróż upamiętniała rocznicę 1050-lecia Rosji. Tym razem statek wybierze drogę przez Kanał Panamski, bez opływania najsłynniejszego z przylądków. Po drodze odwiedzi takie porty jak: Las Palmas, Montevideo, Kapsztad, Port Louis, Bombaj, Singapur, Ho Chi Minh City, Quingdao, Władywostok, Petropawłowsk, Acapulco, Panama, Hawana, Santa Cruz, Sete, Lizbonę, Bordeaux i Brest. Na trasie wyprawy nie zabraknie też Polski – Sedov w grudniu 2020 roku zawinie do Gdańska, który będzie przedostatnim przystankiem przed powrotem do macierzystego Kaliningradu.

 

Pallada / fot. www.fukuoka.now.com
Pallada / fot. www.fukuoka.now.com

 

Dla Pallady to także drugi okołoziemski rejs. Jej pierwsza wyprawa po wielkiej pętli miała miejsce w latach 2007-8. Fregata przepłynęła wówczas dystans 34 956 mil morskich, zawijając do 20 portów w 19 krajach. Tym razem powstały w 1989 roku w Gdańsku żaglowiec odwiedzi Polinezję, Tahiti, Valparaiso w Chile, opłynie Horn i wejdzie do Ushuai w Argentynie, pożegluje też do Kapsztadu, Port Louis, Singapuru, na Borneo, do japońskiej Muary oraz Nagasaki. Do macierzystego Władywostoku powróci w czerwcu 2020 roku.

 

Natomiast Kruzensztern, przed trawersem Atlantyku zatrzyma się na Święta Bożego Narodzenia na Teneryfie. Kolejnym portem na trasie będzie Rio de Janeiro. Pod słynną Głową Cukru Kruzenshtern ma się pojawić w dniach 22-25 stycznia 2020 roku. Później zawinie jeszcze do stolicy Urugwaju Montevideo (1-3 lutego 2020 roku), do najbardziej wysuniętego na południe miasta świata Usuhuai (12-14 lutego). W drodze powrotnej czteromasztowiec zatrzyma się jeszcze na brytyjskiej wyspie Georgia Południowa i w Buenos Aires (1-3 marca), by ponownie przejść Atlantyk z przystankiem na Wyspach Kanaryjskich (1-3 kwietnia). Potem weźmie kurs na Morze Śródziemne – odwiedzi Casablankę, Haifę w Izraelu, a 17 maja wejdzie do Soczi. Wracając zatrzyma się w Stambule, Patras w Grecji, Bizerte w Tunezji oraz Bordeaux, Hawrze i Breście. W planach żaglowiec ma też udział w letnich imprezach w Europie: Hanse Sail w Rostoku, Sail Amsterdam oraz Sail Bremerhaven. Zanim na początku września 2020 roku powróci do Kaliningradu, ma w planie jeszcze wejście do Świnoujścia (28-31 sierpnia 2020).

 

Krzysztof Romański

13.12.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: www.fb.com/kruzenshtern

Dodaj komentarz