Pogoria z żaglem "Polska"

Nowe żagle Pogorii

Kiedyś Fryderyk Chopin, teraz Pogoria. Na żaglu gdyńskiej barkentyny pojawiło się logo „Polska”. Jednostka ma w ten sposób promować nasz kraj na morzach i w odwiedzanych portach. 

Krzysztof Romański, 25.06.2024 r.

 

Po pięcioletniej przerwie Pogoria ponownie wystartuje w regatach The Tall Ships Races. Żaglowiec weźmie udział we wszystkich trzech etapach wyścigu, który w tym roku powraca na Morze Bałtyckie. Tolszipowa flotylla, a wraz z nią Pogoria, odwiedzi sześć portów: Kłajpedę, Helsinki, Tallinn, Turku, Mariehamn i Szczecin. W każdym mieście wybudowana w 1980 roku jednostka promować będzie Polskę. Jak? Przede wszystkim przez ekspozycję żagli, które specjalnie na tę okazję zamówiła Polska Organizacja Turystyczna, a uszyła gdańska żaglownia Sail Service. Na dwóch marslach znalazł się nadruk z logotypem „Polska”, natomiast na grotsztakslu adres serwisu internetowego Poland.Travel.

 

Polska Organizacja Turystyczna od wielu lat traktuje duże wydarzenia jako kotwice medialne w promocji Polski w kraju i za granicą. Takim wydarzeniem z pewnością jest The Tall Ships Races. Cieszymy się, że Pomorski Związek Żeglarski przystał na naszą propozycję i dzięki Pogorii będziemy mogli pokazać, jak piękna jest Polska, promować naszą świetną infrastrukturę turystyczną, gościnność i najważniejsze atrakcje. Właśnie dlatego na jednym z żagli mamy adres narodowego portalu Poland.Travel, który dostępny jest w wielu wersjach językowych – mówi Jacek Janowski z Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Oprócz obecności wizerunkowej na żaglach, w niektórych odwiedzanych miastach na trasie Pogorii Polska Organizacja Turystyczna ma zamiar organizować punkty promocyjne przy burcie jednostki i zapraszać na pokład przedstawicieli lokalnych władz i mediów. Na razie w planach jest Szczecin i Cherbourg – gdy statek będzie już w drodze na Morze Śródziemne. Dodatkowo, załoga została wyposażona w materiały promocyjne dla osób zwiedzających jednostkę.

 

Przy sprzyjających warunkach będziemy starali się stawiać żagle z logotypem „Polska” także w portach, natomiast przede wszystkim będą one używane w morzu – latem na regatach The Tall Ships Races, a później w rejsach z młodzieżą po Morzu Śródziemnym. Jakość wykonania żagli sprawia, że z pewnością posłużą co najmniej kilka lat – zapowiada Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który jest armatorem „Pogorii”.

W pierwszym etapie podróży na regaty Pogorię prowadzi kapitan Przemysław Ziarko, którego później zmienią: Wojciech Wilk (odcinek Kłajpeda – Helsinki – Tallinn – Turku) i Artur Pierzyński (odcinek Turku – Mariehamn – Szczecin). Lwią część załogi oczywiście stanowi młodzież, co jest wymogiem organizatora, brytyjskiej organizacji Sail Training International. By wziąć udział w regatach, co najmniej połowa obsady statku musi składać z osób poniżej 25. roku życia.

 

Jestem bardzo podekscytowana, bo jest to mój pierwszy rejs na takim żaglowcu po Morzu Bałtyckim – mówi Zuzanna Ciupak, załogantka Pogorii. – Słyszałam wiele opowieści o tym, że Bałtyk to ciężkie morze. Wszyscy tu czujemy zew przygody i bardzo się cieszymy z takiej możliwości. Wiemy, że mamy doświadczoną załogę, która nas bezpiecznie poprowadzi, więc wiele się nauczymy – zakłada Zuzanna Ciupiak.

 

Warto dodać, że nie jest to pierwsza współpraca pomiędzy Polską Organizacją Turystyczną i żaglowcem. W 2010 roku, z okazji Roku Chopinowskiego, Polska była promowana poprzez długi rejs szczecińskiego brygu Fryderyk Chopin. Wyprawa pod nazwą Chopin. The Course wiodła przez najważniejsze miasta Europy Zachodniej i Północnej, m.in. Londyn, Hamburg, Nantes, Antwerpię, Kopenhagę czy Sztokholm.

 

Krzysztof Romański

25 czerwca 2024 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

 

Zobacz naszą fotorelację z debiutu nowych żagli Pogorii:

 

Dodaj komentarz