Polska ma nowy żaglowiec!

Piękna, niebieska brygantyna Baltic Beauty zmienia banderę. Na początku lipca na rufie żaglowca załopocze biało-czerwona! Zastąpi dotychczasową – żółto-niebieską banderę Szwecji. Zmieni się też port macierzysty, którym oficjalnie zostanie Gdańsk.

 

Przez niemal 30 lat z „Bałtycką Pięknością” związany był szwedzki armator i pasjonat morza Victor Gottlow. To on, po zakupie jednostki w 1979 roku, wyremontował ją i przekształcił w żaglowiec. Po tym, jak przeszedł na emeryturę, przekazał swój ukochany statek w polskie ręce. Od 2018 roku operatorem Baltic Beauty jest gdański Dom Armatorski POLsail. Firma odrestaurowała i eksploatuje już inny żaglowiec – Baltic Star. W jej flocie jest też, niedawno zmodernizowany, drewniany kuter Alfred.

 

– Udało nam się rozpocząć ostatnią fazę zmiany bandery na Baltic Beauty. Nie była to prosta sprawa. Biało-czerwona zostanie po raz pierwszy podniesiona podczas zlotu Baltic Sail Gdańsk na początku lipca – zapowiada Robert Smagoń z POLsail.

 

Niestety, ze względu na procedury związane z przebanderowieniem, żaglowiec nie będzie mógł dotrzeć do Szczecina, by wziąć udział w tegorocznych Dniach Morza.

 

– Skoro opuściliśmy banderę zamorską, to do momentu wyrobienia polskich certyfikatów bezpieczeństwa nie możemy używać statku poza portem gdańskim. Bardzo nam przykro, że nie pojawimy się na Dniach Morza w Szczecinie, mimo wcześniejszych zapowiedzi. Na pewno będziemy chcieli to szczecinianom jak najszybciej wynagrodzić – deklaruje Robert Smagoń.

 

Baltic Beauty to 40-metrowy żaglowiec o rybackiej przeszłości. Powstał w 1926 roku jako statek do przewozu żywych węgorzy Hans 2. Fakt ten został upamiętniony w galionie, który przedstawia kobietę w objęciach… węgorza właśnie. Dziś statek jest popularną czarterową jednostką, regularnie uczestniczącą w żeglarskich festiwalach na Bałyku. W rejs na Baltic Beauty może wybrać się maksymalnie 50 osób, a dzięki zainstalowaniu rolerów, z obsługą żagli (łącznie z rejowymi) mogą sobie poradzić nawet 2-osobowa grupa. Co ciekawe, jednym z udogodnień, zainstalowanych pod pokładem jest sauna.

 

Krzysztof Romański

13.06.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Wikipedia

Jedna myśl na temat “Polska ma nowy żaglowiec!

Dodaj komentarz