Juan Sebastian de Elcano w morzu

Powitajmy Juana Sebastiana de Elcano w Szczecinie

Pierwszy akcent Dni Morza już w środę 12 czerwca! Do szczecińskiego portu wejdzie czwarty co wielkości żaglowiec szkolny świata Juan Sebastian de Elcano. Warto powitać go osobiście o godz. 8.45 na Nabrzeżu Bułgarskim.

 

Hiszpański szkuner urejony zacumuje tam około godz. 9.00. – Jednostka zostanie przywitana zgodnie z morskim ceremoniałem i etykietą jachtową z udziałem orkiestry. Na nabrzeżu zostanie odegrany hiszpański hymn, a załogę okrętu przywitają także przedstawicie Urzędu Miasta oraz dzieci ze szczecińskich przedszkoli. Serdecznie zapraszamy mieszkańców na wspólne powitanie żaglowca. Spotkajmy się w środę o godz. 8.45 przy Nabrzeżu Bułgarskim – zaprasza Celina Wołosz, rzeczniczka Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

 

Tego samego dnia hiszpańska delegacja na czele z kapitanem jednostki Ignacio Paz Garcíą, odwiedzi kolejno dowódcę 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generała Macieja Jabłońskiego, prezydenta Szczecina Piotra Krzystka oraz wojewodę zachodniopomorskiego Tomasza Hinca. Z kolei na godz. 13.00 przybycie na pokład Juana Sebastiane de Elcano zapowiedział Ambasador Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama. Załoga podejmie go z honorami: zostanie oddana salwa honorowa i odegrany hymn hiszpański.

 

Parada rejowa załogi Juana Sebastiana de Elcano
Parada rejowa załogi Juana Sebastiana de Elcano / fot. Ministerio de Defensa Espana

 

Przypomnijmy, że tegoroczne Dni Morza oficjalnie rozpoczynają się w piątek 14 czerwca. Potrwają do niedzieli, a Juan Sebastian de Elcano – najwieksza gwiazda imprezy – pozostanie w Szczecinie do poniedziałku. Wizyta żaglowca wpisuje się w tegoroczne obchody stulecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią.

 

Krzysztof Romański

10.06.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Defensa

Dodaj komentarz