Polski żaglowiec Kapitan Borchardt chwyta wiatr podczas The Tall Ships Races

Polskie żaglowce dołączają do The Tall Ships Races

Baltic Beauty i Kapitan Borchardt wezmą udział w tegorocznym The Tall Ships Races. Polskie żaglowce będą się ścigać w klasie B. Chcecie dołączyć do załogi? Zostało jeszcze kilka miejsc!

Krzysztof Romański, 8.06.2023 r.

 

Baltic Beauty i Kapitan Borchardt zgłosiły się do regat The Tall Ships Races. Oba szkunery popłyną w dwóch pierwszych etapach: z Den Helder w Niderlandach do Hartlepool w Wielkiej Brytanii i potem przez Morze Północne do Fredrikstad w Norwegii. Dla Baltic Beauty będzie to tolszipowy debiut z biało-czerwoną na flagsztoku. Od podniesienia polskiej bandery w 2019 roku (o czym informowaliśmy tutaj), statek nie miał jeszcze okazji brać udziału w The Tall Ships Races. Trzymamy kciuki za jak najlepszą postawę i życzymy wielu pozytywnych wrażeń!

 

Baltic Beauty
Baltic Beauty / fot. Krzysztof Romański

 

Z kolei wybudowany w 1918 roku Kapitan Borchardt to jednostka ze sporym regatowym doświadczeniem. W 2017 roku blaszanka, jak pieszczotliwie określana jest przez załogę, osiągnęła bezprecedensowy sukces wygrywając oba etapy w swojej klasie. Jak będzie tym razem? Znając kapitana Artura Pierzyńskiego, żaglowiec z pewnością będzie ambitnie walczył o spełnienie kolejnych marzeń. Wszystko oczywiście zweryfikuje Neptun i… przeliczniki organizatora regat Sail Training International. Warto dodać, że dyrektorką tegorocznych The Tall Ships Races ponownie jest Polka – Magda Makowska.

 

Są jeszcze miejsca, by dołączyć do załogi Kapitana Borchardta. Tygodniowy rejs kosztuje 3300 zł, a więcej informacji można znaleźć na stronie statku. Szczególnie uroczyście zapowiada się pobyt w Hartlepool. Na tamtejszym cmentarzu spoczywa bowiem Mamert Stankiewicz, czyli słynny Znaczy Kapitan, którego opisywał Karol Olgierd Borchardt. Armator zapowiada złożenie pamiątkowego wieńca na grobie i wieczór wspominkowy na pokładzie.

 

Przypomnijmy, że w bieżącej edycji The Tall Ships Races wezmą także udział inne polskie żaglowce. O obronę trofeum z ubiegłego roku powalczy Fryderyk Chopin, z dobrej strony będzie chciał się zaprezentować Dar Młodzieży, płynący z mieszaną polsko-ukraińską załogą. Natomiast w klasie C o kolejne sukcesy będzie rywalizował gdyński jacht Belfer.

 

Przypomnijmy, że regaty The Tall Ships Races w tym roku znów odbywają się na Morzu Północnym. Flota uczestniczących żaglowców odwiedza Den Helder (29 czerwca – 2 lipca), Hartlepool (6-9 lipca)Fredrikstad (15-18 lipca), Lerwick (26-29 lipca) i Arendal, w którym zaplanowano finał (3-6 sierpnia).

 

Krzysztof Romański

8.06.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Marek Czasnojć

 

Dodaj komentarz