Kapitan Borchardt pod żaglami

Polskie żaglowce pamiętają o wojennych bohaterach

Żeglarze z Pogorii uczcili w Gibraltarze pamięć generała Władysława Sikorskiego, natomiast załogi polskich jednostek uczestniczących w The Tall Ships Races 2023 w Hartlepool oddały honory kapitanowi Mamertowi Stankiewiczowi. 

Krzysztof Romański, 21.07.2023 r.

 

Dwie wspaniałe postaci polskich bohaterów poległych w czasie drugiej wojny światowej, dwie piękne uroczystości, w których uczestniczyli polscy żeglarze. W Gibraltarze, miejscu katastrofy lotniczej, w której śmierć poniósł generał Władysław Sikorski, w dniach 3-5 lipca 2023 roku odbył się polonijny zlot Sikorski Memorial Rally. Datę wybrano nieprzypadkowo. W tym roku bowiem (4 lipca) przypadała 80. rocznica tej tragedii. W spotkaniu polskich środowisk żeglarskich wzięła udział Pogoria. Oprócz młodzieży, w załodze znaleźli się, m.in. prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

 

Uroczystość w Gibraltarze
Uroczystość w Gibraltarze / mat. prasowe STS Pogoria

 

Inicjatorem obchodów był komandor honorowy Yacht Klubu Polskiego Londyn Jerzy Knabe, a całość organizował Pomorski Związek Żeglarski. Na pokładzie barkentyny miały miejsce spotkania żeglarzy, delegacji samorządowych i rządowych przybyłych z Polski oraz wizyty lokalnych władz. Złożono także wieńce pod pomnikiem upamiętniającym tragedię, oddając hołd pamięci Władysława Sikorskiego i poległych wraz z nim osób.

 

Ku pamięci Znaczy Kapitana 

Drugie ważne wydarzenie odbyło się z inicjatywy Fundacji im. Karola Olgierda Borchardta w Hartlepool. Na tamtejszym cmentarzu West View spoczywa legendarny Mamert Stankiewicz, którego w książce Znaczy Kapitan uwiecznił Karol Olgierd Borchardt. 7 lipca, podczas trwającego w tym mieście zlotu The Tall Ships Races 2023, przy grobie kapitana, który zginął w katastrofie M/S Piłsudski, spotkali się przedstawiciele miejscowej polonii oraz polscy żeglarze – ze szkunera Kapitan Borchardt, fregaty Dar Młodzieży, brygu Fryderyk Chopin i jachtu Urtica. W nabożeństwie, które poprowadził ksiądz Jan Śliwka z diecezji Newcastle, wziął udział również burmistrz Hartlepool Shane Moore. Odśpiewano hymny Polski i Wielkiej Brytanii, złożono kwiaty, a prowadzący uroczystość kapitan Artur Pierzyński, dowodzący Kapitanem Borchardtem, w przejmującej mowie zapewnił, że polscy żeglarze kontynuują idee wychowania młodzieży przez morze, które były tak bliskie Mamertowi Stankiewiczowi. Odczytano także list od prawnuka spoczywającego w Hartlepool kapitana. Warto dodać, że grobem Mamerta Stankiewicza na co dzień opiekuje się sobotnia polska szkoła z Darlington oraz pan Jarosław Nowicki.

 

Kapitan Artur Pierzyński podczas czytania książki Znaczy Kapitan na pokładzie Kapitana Borchardta w Hartlepool
Kapitan Artur Pierzyński podczas czytania książki Znaczy Kapitan na pokładzie Kapitana Borchardta w Hartlepool / fot. Max Mudie – STI

 

Po ceremonii na cmentarzu, na specjalne zaproszenie Haliny Maińskiej, armatora szkunera Kapitan Borchardt, goście przenieśli się na jego pokład, gdzie odbyło się czytanie fragmentów książki Znaczy Kapitan, która w ubiegłym roku została wydana w języku angielskim. Pozycja ukazała się pod tytułem I Mean, Said the Sea Captain, a za tłumaczenie odpowiada córka autora – Danuta Borchardt-Stachiewicz. W spotkaniu wzięły udział delegacje wielu żaglowców uczestniczących w The Tall Ships Races, m.in. urugwajskiego szkunera Capitan Miranda i zwycięzcy pierwszego etapu regat w klasie A – holenderskiego Eendrachta.

 

Krzysztof Romański

21.07.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Thomas Trebern / Belle Poule

 

 

Dodaj komentarz