Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica

Morze jest mostem, łączącym ludzi, niezależnie od szerokości geograficznej. Wychodząc z tego założenia kapitanowie i armatorzy największych polskich żaglowców wysłali specjalne pozdrowienia do wszystkich jednostek uczestniczących w trwającym właśnie zlocie Velas Latinoamerica.

 

Choć w tegorocznej edycji Velas Latinoamerica nie ma naszego reprezentanta, Polska zaistniała w świadomości jej uczestników w wyjątkowy sposób. Do komendantów wszystkich 9 dużych żaglowców obecnych w Montevideo i Buenos Aires trafiły pamiątkowe żagle z podpisami kapitanów i armatorów polskich jednostek. Te nietypowe prezenty to inicjatywa Krzysztofa Romańskiego – redaktora naczelnego portalu Żaglowce.info – który podczas tworzenia materiałów z Velas Latinoamerica miał okazję odwiedzić wszystkie uczestniczące w imprezie okręty.

 

Drugi Komendant Libertad

 

Upominki mają rozmiar 40 cm x 21 cm. Kształtem nawiązują do standardowego żagla rejowego. Powstały z dakronu – najpopularniejszego obecnie materiału, z którego szyje się prawdziwe żagle. Wyprodukowała jedna z najlepszych żaglowni na świecie – gdański Sail Service. Każdy żagiel zawiera nazwę jednostki i napis: „SALUDOS NAVEGANDO DESDE POLONIA” (Żeglarskie pozdrowienia z Polski). Dla brazylijskiej fregaty „Cisne Branco” przygotowano wersję portugalską: „SAUDAÇÕES MARÍTIMAS DA POLÓNIA”.

 

Na żaglach podpisy złożyli reprezentanci:
– „Daru Młodzieży” – Henryk Śniegocki,
– „Fryderyka Chopina” – Piotr Kulczycki,
– „ORP Iskry” – Jacek Miłowski,
– „Pogorii” – Marek Kleban,
– „Zawiszy Czarnego” – Rafał Klepacz,
– „Generała Zaruskiego” – Jerzy Jaszczuk,
– „Kapitana Borchardta” – Tadeusz Skłodowski,
– „Daru Pomorza” – Zbigniew Nadolski,
– Pomorskiego Związku Żeglarskiego – Bogusław Witkowski.

 

Żagle z podpisami reprezentantów polskich żaglowców

 

Żeglarskie pozdrowienia otrzymali komendanci jednostek uczestniczących w Velas Latinoamerica w Montevideo i Buenos Aires: fregaty „Libertad” z Argentyny, barku „Cuauthemoc” z Meksyku, szkunera „Juan Sebastian de Elcano” z Hiszpanii, barkentyny „Esmeralda” z Chile, barku „Simon Bolivar” z Wenezueli, fregaty „Cisne Branco” z Brazylii, szkunera „Capitan Miranda” z Urugwaju, barku „Gloria” z Kolumbii oraz szkunera „Dr. Bernardo Houssay” z Argentyny.

 

Obdarowani nie kryli radości i… zaskoczenia.

– Doskonale pamiętam rywalizację z „Darem Młodzieży” w regatach Tall Ships Races w 2016 roku. To był wtedy nasz główny konkurent – wspomina Alfonso de Gregorio Melendez, komendant wenezuelskiego „Simona Bolivara”, z dumą wskazując na trofea z tamtych wyścigów stojące na eksponowanym miejscu w salonie kapitańskim. – Świetnie znam też „Fryderyka Chopina”. Proszę przekazać do Polski moje marynarskie pozdrowienia – kwituje.

 

Komendant Simona Bolivara

 

– Świetny pomysł z tym żaglem! Cieszę się tym bardziej, że mam polskie korzenie. Powiesimy go w mesie oficerskiej – deklaruje Carlos Pedro Schavinsky Crinchero, drugi komendant argentyńskiej „Libertad”. Camilo Alberto Giraldo Londoño, komendant kolumbijskiej „Glorii” podkreśla, jak ważne są tego rodzaju symbole. – Jesteśmy zaszczyceni. Takie gesty budują wspólnotę ludzi morza ponad wszelkimi granicami. Dziękujemy!

 

Południowoamerykańscy komendanci zrewanżowali się podpisami i pozdrowieniami złożonymi na osobnym żaglu z inskrypcją „Velas Latinoamerica 2018”, który wraz z naszym redaktorem wrócił już do kraju. Żagiel będzie prezentowany na pokładach polskich jednostek podczas niektórych imprez żeglarskich w tym roku.

 

 

Krzysztof Romański

27.04.2018 r.

Dodaj komentarz