Polski żaglowiec Pogoria

Rejs na Pogorii na licytacji WOŚP

Czy poprzez rejs na żaglowcu można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy? Jak najbardziej! Do wylicytowania są dwa miejsca na tygodniowej wyprawie po Morzu Śródziemnym pod żaglami Pogorii. 

 

Krzysztof Romański, 27.01.2023 r.

 

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem Żyj zdrowo w zdrowym świecie, a fundusze ze zbiórki przeznaczone będą na wyposażenie szpitali i placówek leczniczych w urządzenia umożliwiające szybszą diagnostykę zakażeń (chodzi głównie o walkę z sepsą). Swoją cegiełkę do tego dzieła dokładają także polskie żaglowce. Przed rokiem wylicytowano miejsce na Niebieskiej Szkole na brygu Fryderyk Chopin (pisaliśmy o tym tutaj), tym razem pod młotek idą aż dwa vouchery na rejsy barkentyną Pogoria. Wykorzystać je mogą osoby powyżej 16 roku życia.

 

Rejs, na który zapraszamy, odbędzie się od 8 do 15 kwietnia 2023 roku. Zwycięzcy licytacji, oprócz zakwaterowania, wyżywienia i podstawowego szkolenia żeglarskiego, mają zapewniony także transport autokarem z Gdyni do Włoch i z powrotem. Rejs rozpocznie się w Loano, a zakończy w Genui. Kapitanem Pogorii będzie Zdzisław Kuźmiński – opowiada Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który jest armatorem żaglowca.

Jak wygląda taki rejs, można przekonać się oglądając naszą relację – tutaj. Zaręczmy, że warto – dla widoków (zwłaszcza z bombramrei), atmosfery, żeglarskiej przygody i ludzi, którzy współtworzą załogę. Dość powiedzieć, że Pogoria to barkentyna owiana sławą i legendą, mająca za rufą tysiące mil morskich, Horn i okrążenie świata.

 

Obecnie cena pierwszego vouchera wynosi 3100 zł (w licytacji bierze udział 19 osób). Natomiast o drugi voucher, który wart jest już 3300 zł, starają się aż 24 osoby. Obie aukcje kończą się w dniu finału 31. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w niedzielę 29 stycznia.

Nieco krótszy rejs i po zdecydowanie bliższych akwenach na WOŚP przeznaczył armator gdańskiego kecza Generał Zaruski. Na aukcję trafiła jednodniowa wyprawa żaglowcem dla czterech osób podczas lipcowego zlotu Baltic Sail. Tę licytację również polecamy (odbywa się tutaj), podobnie jak aukcję zdjęcia Daru Młodzieży, wykonanego przez studenta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Jakuba Strzelczyka.

 

Krzysztof Romański

27.01.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

 

 

 

Dodaj komentarz