Po 14 latach Sedov powrócił do białej barwy kadłuba. Największy żaglowiec świata wyszedł już w pierwszy rejs w nowej odsłonie.
Zimowy remont czteromasztowego barku tym razem nie ograniczył się do standardowych prac konserwacyjnych. Stoczniowcy z miejscowości Svetly w Obwodzie Kaliningradzkim sporo czasu poświęcili na przemalowanie czarnego kadłuba na biało. Armator jednostki – Bałtycka Akademia Rybołówstwa Morskiego – podjął decyzję o powrocie do barwy, z którą Sedov kojarzony był przez dziesięciolecia, od początku służby pod banderą Związku Radzieckiego, a potem Rosji. Powodem zmiany malowania była chęć odróżnienia od Kruzenshterna – drugiego czteromasztowego barku pod kuratelą kaliningradzkiej uczelni.
W 2021 roku Sedov będzie obchodził setne urodziny i chcemy, żeby na tę rocznicę wyglądał jak biały łabędź – tłumaczy profesor Władimir Wołkogon, rektor Kaliningradzkiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego.

Warto przypomnieć, że czarną barwę kadłuba (z białym pasem wzdłuż linii pokładu i czerwienią pod linią wody) Sedov zyskał w 2005 roku, by zagrać rolę w filmie o katastrofie innego czteromasztowego barku – Pamira. Niemiecki żaglowiec był ostatnim windjammerem, który po II wojnie światowej kontynuował żeglugę towarową. 22 września 1957 roku zatonął na Oceanie Atlantyckim wioząc jęczmień z Buenos Aires do Hamburga. Podczas huraganu źle zamocowany ładunek przesunął się powodując najpierw przechył, a potem przewrócenie się statku do góry dnem. Z 86-osobowej załogi zdołano uratować tylko 6 osób. O tej tragedii opowiada film „Pamir – ostatni rejs” w reżyserii Kaspara Heidelbacha. Zdjęcia ze Sedovem w tytułowej roli nakręcono w Niemczech i na Wyspach Kanaryjskich. Po ich zakończeniu Rosjanie postanowili pozostać przy czarnym malowaniu. Teraz, po ponad 14 latach, Sedov powrócił do bieli.

Oprócz malowania i konserwacji kadłuba, żaglowiec zyskał też nowoczesne oprzyrządowanie techniczne – urządzenia nawigacyjne i radiowe, echosondę i system bezpieczeństwa i alarmowania (GMDSS). Co ciekawe, o niemal metr skrócono maszty, po to by Sedov wreszcie mógł wejść do macierzystego portu w Kaliningradzie. Do tej pory było nie było to niemożliwe, ponieważ topy haczyłby o linię wysokiego napięcia przebiegającą przez tor podejściowy.
Барк "Седов" выходит в свой сотый рейс
Барк "Седов" отправился в свой сотый рейс.Благодарим за видео Camair Kenig#седов #нашседов #баркседов #морскаяпрактика
Opublikowany przez Морская практика. «Седов» и «Крузенштерн» Czwartek, 11 kwietnia 2019
Rosyjski czteromasztowiec to największy żaglowiec szkolny świata. Wybudowano go w 1921 roku w stoczni Kruppa w Kilonii. Jako Magdalene Vinnen II pływał pod niemiecką banderą pełniąc rolę statku towarowego na południowoamerykańskiej trasie dookoła Hornu. Przewoził m.in. chilijską saletrę, brytyjski węgiel oraz jęczmień. W 1936 roku zmienił armatora na Norddeutscher Lloyd, co wiązało się też z nową nazwą – Kommodore Johnsen i nową trasą – po zboże do Australii. Ostatnia przedwojenna podróż z Antypodów do Irlandii w 1939 roku trwała 107 dni.
Po II wojnie światowej statek najpierw na krótko trafił w ręce Brytyjczyków, a potem przekazano go Związkowi Radzieckiemu jako zadośćuczynienie za straty wojenne. Nazwany na cześć rosyjskiego podróżnika i badacza polarnego – Gieorgija Sedova – żaglowiec przez niemal 8 lat był remontowany. Do regularnej żeglugi wszedł dopiero w 1957 roku. Do 1966 roku jednostka wykorzystywana była głównie do celów naukowych – przeprowadziła szereg badań oceanograficznych. Regularnym uczestnikiem regat i zlotów żaglowców stała się dopiero w latach 80.
W latach 2012-13 Sedov po raz pierwszy odbył okołoziemski rejs. Wyprawa rozpoczęła i zakończyła się w St. Petersburgu, a na trasie statku znalazły się aż 32 porty. Kolejną pętlę wokół globu statek ma odbyć w przyszłym roku, o czym pisaliśmy tutaj. W 2017 roku żaglowiec zmienił port macierzysty. Położony na dalekiej północy Murmańsk został zastąpiony przez bałtycki Kaliningrad.
Tegoroczny sezon szkoleniowy Sedov rozpoczął 2 kwietnia. W maju odwiedzi Gdynię (postój między 2 i 4 maja) i Świnoujście (18-19 maja). Żaglowiec w tym roku zrezygnował z udziału w regatach The Tall Ships Races, ale będzie go można oglądać podczas zlotów żaglowców: Armada w Rouen, Baltic Sail w Kłajpedzie oraz Hanse Sail w Rostoku.
Oto pełna lista odwiedzanych w 2019 roku portów:
- Gdynia, 2-4 maja
- Hamburg, 10-12 maja
- Świnoujście, 18-19 maja
- Hamburg, 1-2 czerwca
- Rouen, 6-16 czerwca
- Bordeaux, 20-23 czerwca
- Bałtyjsk, 7 lipca
- Raahe (Finlandia), 12-14 lipca
- Kłajpedia, 21-24 lipca
- Rostock, 9-11 sierpnia
- Kaliningrad, 14 sierpnia
Krzysztof Romański
12.04.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Evgenii Romashkin