Zlot żaglowców Żagle 2023 w Szczecinie

Upał i tłumy na Żaglach w Szczecinie

W weekend od 18 do 20 sierpnia w Szczecinie królowały żaglowce, które przyciągnęły nad Odrę wielotysięczne tłumy. Do nastroju wielkiego święta dostroiła się upalna aura. Zobaczcie naszą relację fotograficzną.

Krzysztof Romański, 21.08.2023 r.

 

Za nami trzecia edycja szczecińskiego zlotu Żagle, który od 2021 roku organizowany jest w drugiej połowie sierpnia. Impreza zastąpiła czerwcowe Dni Morza, a dzięki nowej formule i – przede wszystkim –  nowemu terminowi, ma szansę zachęcić do przyjazdu większą liczbę turystów (to wszak wciąż wakacje) i większą liczbę statków, z uwagi na odbywający się tydzień wcześniej zlot Hanse Sail w Rostoku. Wygląda na to, że Żagle tę szansę wykorzystują. Podczas tegorocznej odsłony nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego pękały w szwach . Zapewne jakaś w tym zasługa także świetnej pogody – po burzowym piątkowym wieczorze, weekend po raz pierwszy od kilku tygodni był słoneczny i upalny.

 

Największe emocje we flocie Żagli 2023 budził holenderski bryg Morgenster, najdłuższy ze wszystkich zagranicznych żaglowców, które tym razem przypłynęły do Szczecina. Zwiedzających jego pokład osobiście podejmował właściciel jednostki Harry Muter, który umilał czas grą na gitarze, śpiewaniem i gwizdaniem. Publiczność mogła zajrzeć do pentry, zmierzyć się z handszpakiem na kabestanie, a nawet stanąć za kołem sterowym w czapce i płaszczu pirata. W sobotni wieczór przy kadłubie statku odbywał się bankiet. Z tej okazji galion i maszty zostały dodatkowo iluminowane.

 

Zobacz nasze wideo o brygu Morgenster:

 

Tytuł największego żaglowca imprezy tym razem przypadł ORP Iskrze. Szkolna barkentyna Marynarki Wojennej przez cały czas pobytu w Szczecinie eksponowała żagiel z promocyjnym nadrukiem, zachęcającym do służby wojskowej. Wyśmienicie prezentował się także nowy, czerwony pokrowiec na grotżagiel, na którym umieszczono godło państwowe.

 

Z kolei najstarszą jednostką w Szczecinie była niemiecka Ernestine – drewniany żaglowiec z duszą z 1899 roku. Nieco młodsza jest fińska Joanna Saturna, która dokładnie w trakcie zlotu świętowała 120. urodziny. Kapitan statku Mikko Karvonen nie krył zdziwienia, ale też radości, gdy na kei zobaczył szczecińskich oficerów łącznikowych z dużym transparentem i urodzinowymi balonami.

 

W sobotnie popołudnie, 19 sierpnia, na pokładzie szkunera Baltic Beauty odbyło się uroczyste wręczenie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich miasta Szczecina. – Po raz kolejny spotkamy się w tak pięknej scenerii, przy okazji Żagli. Szczecin naturalnie kojarzy się z wodą, żeglarstwem, sportem. Od lat mamy wspaniałych żeglarzy, projekty i ludzi, który propagują żeglarstwo turystyczne i sportowe. Dziękuję za to zaangażowanie. 9 kategorii Nagród jest powodem do dumy. Wybór laureatów nie był łatwy. Wszystkim serdecznie gratuluję – mówił Piotr Krzystek, prezydent miasta Szczecin.

 

Uhonorowano m.in. kapitana Mirosława Lewińskiego (Rejs Roku), Tomasza Odziobę (Żeglarz Roku), Joannę Cymerman i Małgorzatę Górnisiewicz (Regatowiec Roku), Jacka Klimeckiego (Popularyzator Żeglarstwa) czy Judytę Malinowską (Trener Roku).

 

Żagle 2023 były udaną próbą generalną przed przyszłorocznym finałem regat The Tall Ships Races, który po sześciu latach powróci do Szczecina. Już nie możemy się doczekać!

 

Zobacz naszą relację zdjęciową z Żagli 2023:

 

Krzysztof Romański

21.08.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz